Jan Lityński bez Orderu Orła Białego. Nieoficjalnie: Sprzeciw rodziny opozycjonisty

Jan Lityński nie zostanie pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, choć taką wolę zadeklarował prezydent Duda - informuje RMF FM. Według nieoficjalnych informacji kapituła miała odstąpić od przyznania odznaczenia, bo sprzeciwili się temu bliscy Jana Lityńskiego.
Zobacz wideo

Pogrzeb Jana Lityńskiego odbędzie się jutro (10 marca) w Warszawie.

Z informacji RMF FM wynika, że zmarły tragicznie opozycjonista miał zostać odznaczony pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Chciał tego prezydent Andrzej Duda, który jest przewodniczący Kapituły Orderu.

Ale z nieoficjalnych informacji wynika, że sprzeciwiła się temu rodzina Jana Lityńskiego. Jeden z bliskich opozycjonisty miał powiedzieć: "Janek by tego nie chciał". RMF informuje, że "taką opinię Jan Lityński miał wyrażać w gronie znajomych, kiedy w zeszłym roku Order Orła Białego pośmiertnie zdecydowali się przyjąć bliscy zmarłego w sierpniu Henryka Wujca".

Z pomysłu więc zrezygnowano.

Jan Lityński nie żyje

Jan Lityński utonął 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat.

Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. współzałożyciel "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS "KOR", współpracownik Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki".

Jan Lityński w 1980 r. został doradcą władz NSZZ "Solidarność". Był autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym był internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia, od 1984 r. działał w solidarnościowym podziemiu, był członkiem Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 Jan Lityński był posłem na Sejm, m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w Unii Demokratycznej i Unii Wolności (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.

Jan Lityński odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Posłuchaj wspomnień przyjaciół o Janie Lityńskim:

DOSTĘP PREMIUM