Polska na pierwszym miejscu w rankingu autokratyzujących się państw. Wyprzedziła Turcję i Brazylię

Polska jest na pierwszym miejscu w międzynarodowym rankingu. Niestety, chodzi o zestawienie najszybciej autokratyzujących się państw świata w ciągu ostatnich 10 lat. Wyprzedziliśmy Węgry, Turcję i Brazylię. Już nie jesteśmy państwem liberalnej demokracji
Zobacz wideo

- Polska zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu państw autokratyzujących się, z dramatycznym spadkiem wskaźnika liberalnej demokracji o 34 punkty procentowe, a spadek ten jest widoczny od 2015 roku - podkreślili autorzy zestawienia, opublikowanego w najnowszym raporcie Democracy Raport 2021. Wnioski z raportu opisało oko.press.

Zestawienie to przygotowują co roku naukowcy z międzynarodowego projektu V-Dem. Jest prowadzony przez Wydział Nauk Politycznych Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja), realizowany przez zespół 50 naukowców z sześciu kontynentów.

Gromadzą oni dane na temat demokracji i mierzą poziom przestrzegania jej zasad lub odstępstw od nich. Współpracują z ponad 3,5 tys. krajowych ekspertów i międzynarodową radą doradczą. Sam raport to efekt analizy danych, zgromadzonych w jedenastej edycji zbioru danych V-Dem.

DOSTĘP PREMIUM