Posłowie KO zrobili konferencję prasową dot. Obajtka. Podszedł do nich jego brat

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska zapowiedziała w sobotę, że klub KO złoży na najbliższym posiedzeniu Sejmu wniosek o informację nt. majątku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. KO będzie też chciała zwołania w tym celu komisji sejmowych.
Zobacz wideo

Pomaska, której towarzyszył kolega klubowy Zbigniew Konwiński, zorganizowali w sobotę konferencję prasową w Kopalinie, w powiecie wejherowskim (Pomorskie) pt. "Szlakiem dworów Daniela Obajtka". Obok dwojga polityków stanął brat szefa PKN Orlen Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, który na bieżąco komentował wypowiedzi posłów zarzucając im kłamstwa.

- Stoimy przed jedną z posiadłości, która należy do rodziny państwa Obajtków. Mówimy o rodzinie, dlatego, że powiązania, przepływy finansowe, przepływy nieruchomości w ramach rodziny prezesa największej spółki giełdowej w Polsce, są rzeczywiście niewiarygodne. I każdego dnia odkrywamy nowe takie miejsca. I to jest miejsce symbol - mówiła Pomaska.

Zdaniem posłanki KO, dziś cały aparat państwa jest zaangażowany do tego, żeby ukrywać majątek prezesa Daniela Obajtka.

-Będziemy domagali się zwołania posiedzenia komisji sejmowych oraz informacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu, żeby tę sprawę wyjaśnić. I najważniejsze: wzywamy pana premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego, ale także chcielibyśmy poznać opinię pani premier Beaty Szydło, czy rzeczywiście kryją, czy rzeczywiście cały aparat państwa będzie w dalszym ciągu wykorzystywany do tego, żeby ukrywać majątek pana prezesa Obajtka - oświadczyła Pomaska.

Konwiński podał, że nieruchomość w Kopalinie ojciec Daniela i Bartłomieja Obajtka otrzymał 20 lipca 2003 r. w akcie darowizny od 23-letniego mieszkańca południa Polski. - Dokument ten zawiera też umowę ustanowienia użytkowania, akt został zawarty również z udziałem Daniela Obajtka - dodał.

Poseł stwierdził, że obecny szef PKN Orlen jest kwintesencją rządów PiS-u. - Nie byłoby Daniela Obajtka gdyby nie Kaczyński i jego partia - dodał.

-Okłamuje pan społeczeństwo, wstyd dla posła, aby tak się zachowywać. Ile lat jest prezesem Daniel Obajtek, panie pośle? Prezesem spółki jest trzy lata, a wy sięgacie 18 lat wstecz, gdzie ani Daniel, ani ja nie pełniliśmy żadnych funkcji publicznych komentował Bartłomiej Obajtek. Podkreślił, że to on od 2014 r. jest właścicielem posiadłości w Kopalinie.

-W normalnym państwie, gdzie w sposób sprawny działa prokuratura, tę sprawę badałby już niezależny sąd (…) Przyjdzie dzień, kiedy Prawo i Sprawiedliwość straci władzę i my tę sprawę od początku do końca nie tylko wyjaśnimy, ale każdy, kto w tę sprawę jest zamieszany poniesie odpowiedzialność karną - powiedziała Pomaska.

Odnosząc się do wypowiedzi parlamentarzystów Bartłomiej Obajtek podkreślił, że to półprawdy, kłamstwa, pomówienia i nic więcej.

- Tylko tyle potraficie. Pani poseł nie godzi się okłamywać społeczeństwa i ingerować w życie prywatne osób. Przecież badaliście i sprawdzaliście oświadczenia majątkowe w czasie waszych rządów i nic nie znaleźliście. Proszę nie opowiadać ludziom kłamstw- podkreślił brat Daniela Obajtka.

Posłuchaj podcastu

TOK FM PREMIUM