Poseł Wróblewski ma rywali w walce o stanowisko RPO. Wspólnego kandydata zgłaszają KO i PSL

Sławomir Patyra będzie wspólnym kandydatem Koalicji Polskiej - PSL i Koalicji Obywatelskiej na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformowali w środę politycy obu ugrupowań. Tym samym kandydat PiS, poseł tej partii Bartłomiej Wróblewski zyskał rywala.
Zobacz wideo

Kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich skończyła się we wrześniu 2020 roku. Ale do tej pory nie wybrano jego następcy. Adam Bodnar pracuje więc dalej. Do 19 marca można zgłaszać kandydatów na RPO. W kolejnym już rozdaniu PiS zgłosiło konserwatywnego posła Bartłomieja Wróblewskiego. Lewica zapowiedziała, że w piątek będzie chciała zgłosić Piotra Ikonowicza na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Swojego kandydata ma też prawa strona opozycji. Kluby KO oraz PSL-Koalicji Polskiej chcą, by nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich został prof. Sławomir Patyra. To 51-letni prawnik, który od ponad 30 lat związany jest z lubelskim Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Prof. Patyra jest prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji oraz kierownikiem katedry prawa konstytucyjnego. 

"Patyra gwarancją obiektywności"

O tym, że Patyra będzie kandydatem na RPO Koalicji Polskiej -PSL i KO poinformowali  na konferencji prasowej posłowie obu ugrupowań: Krzysztof Paszyk (KP-PSL) oraz Robert Kropiwnicki (KO).

Paszyk podkreślił, że klub KP-PSL odbył w środę z profesorem Patyrą "bardzo dobre, merytoryczne spotkanie". - I muszę powiedzieć, że zgadzają się nasze wizje co do tego, jak powinien funkcjonować urząd Rzecznika Praw Obywatelskich oraz jaki styl sprawowania powinien cechować RPO - podkreślił poseł KP-PSL.

Jak mówił, "zgadzamy się również co do jednoznacznie krytycznej oceny tego, w jaki sposób dzisiaj obecna władza demontuje instytucje demokratycznego państwa prawnego". - W jak negatywnym dzisiaj świetle wygląda funkcjonowanie państwa, jak to państwo zmierza w stronę kraju autorytarnego - podkreślił Paszyk.

- Jak również zgadzamy się wspólnie z panem profesorem, że przyszły Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być funkcjonariuszem partyjnym - dodał poseł KP-PSL. Według niego, "Polki i Polacy zasługują na Rzecznika Praw Obywatelskich w pełni obiektywnego i niezależnego". - A taką gwarancję daje osoba pana profesora Sławomira Patyry - ocenił Paszyk.

Poseł Robert Kropiwnicki (KO) zaznaczył, że bardzo cieszy się, że wspólnie dwa kluby przedstawiają kandydaturę "jednego z najlepszych współczesnych, polskich konstytucjonalistów Sławomira Patyrę". - Który zgodził się kandydować na funkcję RPO, bo to jest gwarancja tego, że konstytucja będzie mówiła swoim głosem, nie głosem polityków, nie głosem władzy, a głosem własnym stanowionym przez ustrojodawcę - powiedział poseł KO.

Kto nowym RPO? Czwarte podejście

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

To właśnie Senat, w którym przewagę ma opozycja, ma decydujące zdanie w sprawie powołania Rzecznika Praw Obywatelskich.

TOK FM PREMIUM