Morawiecki zabiera głos ws. Obajtka. "Warto się zastanowić, skąd taki bezpardonowy atak"

- Bezpardonowy atak na Daniela Obajtka ma związek z tym, że prezes PKN Orlen prowadzi bardzo ważne procesy, które są nie w smak naszym niektórym sąsiadom - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Obajtek "sam poprosił o weryfikację swoich wszystkich rachunków" przez CBA.
Zobacz wideo

Szef rządu, po powrocie do kraju z jednodniowej wizyty we Francji został zapytany przez dziennikarzy, czy informacje na temat prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka "nie powinny zostać wyjaśnione i czy nie zaczyna on ciążyć Prawu i Sprawiedliwości". - O ile wiem, i myślę, że państwo jesteście poinformowani, to pan prezes Obajtek sam poprosił o weryfikację swoich wszystkich rachunków przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Takie oświadczenie przez CBA zostało wydane, czyli weryfikacja nastąpiła - odpowiedział szef rządu.

- Raz jeszcze chciałbym wrócić do tego, o czym wspomniałem wcześniej. Bo oprócz tego, że ta weryfikacja jest bardzo ważna, to myślę też, że zawsze warto się zastanowić, skąd akurat teraz taki bezpardonowy atak. I jestem przekonany, że ten atak ma związek, również z tym, przede wszystkim z tym, że pan prezes Obajtek prowadzi bardzo ważne procesy integracji gospodarczej, procesy, które - można powiedzieć wprost - są nie w smak naszym niektórym sąsiadom, i one są prowadzone dla wzmocnienia pozycji energetycznej Polski - powiedział premier.

Morawiecki przekonywał, że "w takich sytuacjach dzieją się najróżniejsze rzeczy, więc takie powiązanie faktów, myślę że jest bardzo potrzebne i powinno dać bardzo wiele do myślenia wszystkim".

Przypomnijmy, że we wtorek pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski wniósł o kompleksową kontrolę majątku i oświadczeń majątkowych w imieniu swojego klienta, zapewniając, że nie ma on nic do ukrycia. Pismem złożonym w CBA Obajtek wniósł o przeprowadzenie kompleksowej kontroli swojego majątku, w tym m.in. także ponownej kontroli złożonych w ubiegłych latach oświadczeń majątkowych. Zaborowski zapewnił, że to własna inicjatywa Daniela Obajtka, która ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości, co do jego osoby i jego majątku.

Pełnomocnik podkreślił, że oświadczenia majątkowe były wielokrotnie badane przez różne służby, w tym m.in. przez CBA i prokuraturę za rządów poprzedniej koalicji. W środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował w Sejmie, że CBA rozpoczęło już czynności mające na celu zbadanie zarzutów formułowanych pod adresem Obajtka. Zwracając się do polityków opozycji stwierdził, że nie ma złudzeń, iż będą oni te działania poważać.

TOK FM PREMIUM