Adam Szłapka o Danielu Obajtku: Jako szef Orlenu karmi pewnie połowę klubu PiS i ich rodziny

Adam Szłapka mówił, że kwestia nieruchomości Daniela Obajtka znajduje na samym wierzchołku góry lodowej. A najważniejsze jest to, że Obajtek jest elementem systemu, o którym marzył Jarosław Kaczyński, który polega na tym, że ludzie związani z władzą bogacą się na majątku państwowym.
Zobacz wideo

W czwartek portal tvn24.pl poinformował, że firma z rodzinnych Myślenic Obajtka dostarcza parówki do hot-dogów sprzedawanych na stacjach paliwowego giganta. "Pełnomocnikiem zarządu Wędzonki jest Joanna Górka-Firek, która jednocześnie zasiada w radzie nadzorczej spółki Orlen Paliwa i jest zatrudniona w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - dowiedział się portal.

Nadal pojawia się też sporo niejasności co do majątku Obajtka. Onet poinformował, że prezes Orlenu jest właścicielem atrakcyjnej działki na Mazurach. "Wyborcza" donosiła, że Obajtek kupił od burmistrza Łeby pensjonat nad morzem. Do tego dodajmy jeszcze milionowy rabat na apartament od warszawskiego dewelopera, którego akademię piłkarską następnie wsparł Orlen.

- Nie spotkałem się jeszcze w historii z tak bezczelnym dorabianiem się na majątku publicznym - w "Wywiadzie Politycznym" komentował to Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

On jest wierzchołkiem góry lodowej

Adam Szłapka mówił, że kwestia nieruchomości Daniela Obajtka znajduje na samym wierzchołku góry lodowej.

- A najważniejsze jest to, że Daniel Obajtek jest elementem systemu, o którym marzył Jarosław Kaczyński, który stworzył się na naszych oczach. Taki system politolodzy nazywają kapitalizmem państwowym. Funkcjonuje w Rosji Putinowskiej, skutecznie wprowadza go na Węgrzech Wiktor Orban - stwierdzał gość TOK FM. Jak wyjaśniał "polega on na tym, że ludzie związani z władzą bogacą się na majątku państwowym". - Po to, żeby realizować cele tej władzy, w tym przypadku Jarosława Kaczyńskiego. I są pod parasolem ochronnych wszystkich służb państwa, w tym przypadku CBA i prokuratury - wyjaśniał. Sytuację tę nazwał "modelowym układem".

A w układzie "Daniel Obajtek jest tym elementem systemu, który prowadzi do konsolidacji władzy Jarosława Kaczyńskiego". - Pewnie dzisiaj Jarosław Kaczyński nie utrzymałby swojego klubu parlamentarnego, gdyby nie to, że Daniel Obajtek, wykorzystując swoje możliwości, wynikające z tego, że jest szefem Orlenu, karmi pewnie połowę tego klubu i ich rodziny - snuł przypuszczenia w rozmowie z Karoliną Lewicką Adam Szłapka. I dodał, że "takich Danielów Obajtków w Polsce musi być sporo, ale on jest przypadkiem klinicznym, on to robi z bezczelnością i arogancją".

Adam Szłapka podkreślił, że z oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka wynika, ze odkąd był wójtem Pcimia, zarobił milion dwieście, a wydał ponad 10 milionów. - Na pierwszy rzut oka widać bardzo duże nieprawidłowości - zauważył poseł. 

Zwracał też uwagę na inne elementy znajdujące się poniżej wierzchołka góry lodowej. - Próbowałem badać, niestety nie uzyskałem tych informacji od Orlenu, ale jestem absolutnie przekonany, że stacje zarządzane przez Orlen mają przykaz kupowania większej liczby egzemplarzy "Gazety Polskiej", "wSieci", "Do Rzeczy" i to jest również sposób na transferowanie pieniędzy do tych mediów, które są związane z władzą - mówił w TOK FM poseł Szłapka. 

TOK FM PREMIUM