Kiedy PiS zaprezentuje "Nowy Ład"? Wiceminister Sellin zdradził możliwą datę

PiS miało pokazać swój "Nowy Ład" w sobotę, ale tak się nie stanie. Jak zdradził wiceminister kultury i poseł PiS Jarosław Sellin, niewykluczone, że program zostanie zaprezentowany w drugiej połowie kwietnia. Zwrócił również uwagę, że jest to program jednej partii, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego zdaniem wiceministra "żadnych konsultacji" z koalicjantami "czynić nie trzeba".
Zobacz wideo

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, który był jednym z gości audycji w Programie III Polskiego Radia, został  zapytany, kiedy będzie zaprezentowany "Nowy Ład". Wskazał, że teraz jesteśmy prawdopodobnie w szczycie trzeciej fali pandemii i nie wiadomo jak długo on potrwa. - Gdyby się okazało, że opanowujemy tę sytuację i z twardych lockdownów, które wprowadziliśmy dzisiaj będzie można rezygnować, to niewykluczone, że będzie można zaprezentować Nowy Ład (...) w drugiej połowie kwietnia - zaznaczył. - Nie chcemy zwlekać zbyt długo - dodał.

Sellin podkreślił, że jest to "program jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości", więc - jak zauważył - "tutaj żadnych konsultacji z naszymi koalicjantami czynić nie trzeba". Jak dodał, dopiero na poziomie "przekładania programu na ustawy", które trzeba przeprowadzić w Sejmie, w ramach koalicji rządowej i parlamentarnej "trzeba konkrety tych ustaw uzgodnić i przegłosować".

Doradca prezydenta Paweł Mucha powiedział, że "prezydent czeka na prezentację nowego Polskiego Ładu" i "bardzo pozytywnie ocenia" zawarte w nim rozwiązania. - (Prezydent) chciałby, żeby możliwie najszybciej, Nowy Polski Ład został zaprezentowany, poddany także konsultacjom szerszym z ekspertami, żeby jego postanowienia mogły być realizowane - dodał.

- Chcemy, żeby realizacja "Nowego Polskiego Ładu" przekładała się na poziom życia Polaków, zwiększanie dobrobytu - mówił Mucha. Według niego, polska gospodarka radzi sobie dobrze. - Ale musimy zrobić takie nowe otwarcie, jeżeli chodzi o kolejne wyzwania - zadeklarował.

Z kolei posłanka PO-KO Izabela Leszczyna oceniła, że "Nowy Ład to projekt od samego początku chybiony i bardzo nieuczciwy". - Dlatego jest skazany nie niepowodzenie, nie ma żadnych szans na sukces - oceniła.

Przypomnijmy, że w czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała o przełożeniu zaplanowanej na sobotę prezentacji Nowego Ładu. Jak wyjaśniła, w obecnej sytuacji dla rządu oraz PiS najważniejsza jest walka z epidemią. Zgodnie z zapowiedzią PiS, "Nowy Ład" ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

TOK FM PREMIUM