Lewica chce, żeby premier ujawnił dokumenty dotyczące planu szczepień. "Rząd PiS, to jest rząd chaosu"

Lewica zwróci się w czwartek do premiera z wnioskiem o przedstawienie dokumentów rządowych dotyczących planu szczepień - poinformował szef klubu Krzysztof Gawkowski. Lewica złoży też wniosek do NIK o sprawdzenie infrastruktury programu szczepień.
Zobacz wideo

- Od trzech miesięcy słyszymy, że plan rządu na szczepienia, to plan odpowiedzialności za Polki i Polaków. Dzisiejszy poranek udowodnił, że rząd PiS, to jest rząd chaosu - powiedział Gawkowski na czwartkowej konferencji prasowej.

W czwartek rano szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia. Jak powiedział, to grupa licząca ponad 600 tys. osób, a zgodnie z założeniami terminy ich szczepień miały wypadać w maju.

Dworczyk poinformował, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat rejestrowało się w czwartek na kwietniowe terminy szczepień. Dlatego zapowiedział, że na kilka godzin zostaje wstrzymana rejestracja; potem do każdej takiej osoby zadzwoni konsultant lub automat proponując termin w drugiej połowie maja.

- Błąd systemu, który ogłosił pan minister Michał Dworczyk, to jest błąd PiS, i błąd rządu premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił Gawkowski.

Dodał, że od trzech miesięcy słychać "zapewnienia o tym, że każda grupa wiekowa będzie w odpowiednim czasie szczepiona, że nie będzie problemów z identyfikacją wszystkiego, co nazywa się zapisami". - Niestety im dłużej trwają szczepienia, tym większy chaos panuje - stwierdził poseł Lewicy.

Gawkowski poinformował, że Lewica złoży dziś wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego "o ujawnienie i przedstawienie dokumentów rządowych dotyczących szczepień i planu szczepień". - Chcemy dowiedzieć się, czy Mateusz Morawiecki mówi o planach szczepień z panem ministrem Dworczykiem w sposób odpowiedzialny, czy robi to na konferencjach prasowych nie wiedząc co za tym stoi - powiedział.

Szef klubu Lewicy zapowiedział też złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli "o przeprowadzenie procedury sprawdzającej całą infrastrukturę dotyczącą szczepień, zamówienia szczepionek i informacji, które dotyczą procesu zarządzania w Polsce wychodzeniem z pandemii".

- Nie ma taryfy ulgowej. Ruszamy z wnioskami do premiera i do Najwyższej Izby Kontroli wierząc, że odpowiedzi przyjdą za kilka dni. Jeżeli takiej odpowiedzi nie będzie, na najbliższym posiedzeniu Sejmu klub Lewicy będzie apelował o informacje ministra Dworczyka o szczepieniach i będzie rozważał sprawę dotyczącą możliwości odwołania pana ministra Dworczyka za brak odpowiedniego nadzoru nad procedurą szczepień - zapowiedział Gawkowski.

"Cały ten rząd, to jest błąd systemu"

W ocenie posłanki Lewicy Anity Sowińskiej "to, co się stało dzisiaj rano, to jest jakiś ponury, okrutny żart". - Ludzie się boją, umierają nasi bliscy, mamy ponad 35 tys. zakażeń, a pan minister Dworczyk wychodzi i mówi, że to jest błąd systemu. Cały ten rząd, to jest błąd systemu - powiedziała Sowińska.

Również poseł Marcin Kulasek stwierdził, że "wielkie otwarcie szczepionkowe stało się dzisiaj ponurym, marnym żartem primaaprilisowym". Jego zdaniem, Dworczyk powinien podać się do dymisji. - Ten rząd Zjednoczonej Prawicy powinien podać się do dymisji - dodał poseł Lewicy.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w czwartek w Radiu Dla Ciebie, czy po tym, co się stało, premier nadal ma zaufanie do Dworczyka i tego, jak prowadzi on program szczepień, odparł: - Tak, oczywiście.

- Minister Dworczyk od samego początku wykonuje bardzo dobrą pracę, jeżeli chodzi o program szczepień. Dzięki jego pracy oraz wszystkich osób zaangażowanych w zespole ds. szczepień, Polska ma właśnie taki, a nie inny w tej chwili efekt szczepień, czyli bodajże na ten moment jesteśmy drugim krajem spośród największych krajów UE, co do efektywności tego programu - powiedział rzecznik rządu.

TOK FM PREMIUM