Zjednoczona Prawica chyli się ku upadkowi? "Gowin ma jeden atut, który jest podstawą jego wpływu"

Profesor Rafał Chwedoruk wcześniejsze wybory uważa za mało prawdopodobne. Jeśli już koalicja miałaby się rozpaść, przewiduje raczej rząd mniejszościowy. O pozbyciu się "nielojalnych" koalicjantów mówił też w TOK FM poseł PiS Zbigniew Girzyński.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin coraz częściej i głośniej mówi o problemach Zjednoczonej Prawicy. W wywiadzie dla "Super Expressu" w czwartek stwierdził na przykład, że różnice między koalicjantami przekroczyły masę krytyczną, ale można jeszcze z tej drogi zawrócić. - Albo się porozumiemy, albo w ciągu roku czekają nas wcześniejsze wybory - stwierdził. 

Sytuację w koalicji komentował w "Wywiadzie politycznym" w TOK FM prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Przyznał, że określenie "Zjednoczona Prawica" staje się coraz bardziej ironiczne, biorąc pod uwagę napięcia między koalicjantami. W ocenie politologa zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Porozumienie wykorzystały już we wzajemnej walce wszelkie mniejsze działa i teraz zostało im wytoczenie tylko tych dział "wagi ciężkiej".

- Jarosław Gowin ma jeden atut, który jest podstawą jego wpływu na sytuację w koalicji. Mianowicie może próbować porozumieć się z opozycją i zastosować konstruktywne wotum nieufności - ocenił politolog. Jego zdaniem, nie jest to perspektywa nazbyt realistyczna, ale nie jest też fantazją.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

Z drugiej strony profesor podkreślił, że Jarosław Kaczyński może próbować przekonać swoje zaplecze do doprowadzenia do wcześniejszych wyborów, a te - w ocenie Chwedoruka - byłyby "początkiem końca kariery Gowina". 

Gość TOK FM zwracał jednak uwagę, że przyspieszone wybory byłyby niezwykle kosztowne dla wszystkich członków obecnej koalicji i raczej jest to scenariusz mało prawdopodobny. Pytany z kolei o rząd mniejszościowy - przewidywał, że przy obecnym układzie sił w Sejmie i wraz ze sprzyjającym prezydentem taki rząd "mógłby istnieć dosyć długo".

Koalicja bez Solidarnej Polski?

O rządzie mniejszościowym mówił też pierwszy gość "Wywiadu politycznego" Zbigniew Girzyński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości bardziej zwracał jednak uwagę na konflikt jego partii z Solidarną Polską, która nie chce poprzeć Funduszu Odbudowy.

Takie stawianie warunków przez koalicjanta irytuje Jarosława Kaczyńskiego, dlatego w Prawie i Sprawiedliwości pojawiają się głosy o pozbyciu się Solidarnej Polski z koalicji. - Być może rozwiązaniem bardziej zdrowym i uczciwym byłoby pozbycie się tych koalicjantów, którzy będą się skrajnie nielojalnie zachowywali w przypadku głosowania programu odbudowy - powiedział sam Girzyński. 

Słuchaj całej rozmowy ze Zbigniewem Girzyńskim:

TOK FM PREMIUM