Wybory prezydenta Rzeszowa. Koalicjanci PiS zwierają szyki. Kandydat Porozumienia poparł Warchoła

Waldemar Kotula z Porozumienia Jarosława Gowina zrezygnował w środę ze startu w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Poparł kandydaturę, wspieranego przez b. prezydenta miasta, wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Zjednoczona Prawica ma więc obecnie dwoje reprezentantów w walce o fotel po Tadeuszu Ferencu.
Zobacz wideo

Zaplanowane na 9 maja wybory prezydenta Rzeszowa pokazały, jak podzielona jest Zjednoczona Prawica. Swoich kandydatów zgłosiły wszystkie ugrupowania, które tworzą koalicję rządową.

Dziś oficjalnie na zrezygnowanie z walki o prezydenturę zdecydował się reprezentujący Porozumienie Gowina - Waldemar Kotula. O takim kroku spekulowały już wcześniej media. Rezygnując, Kotula poparł Marcina Warchoła, jednego z najbardziej znanych polityków Solidarnej Polski.

O swojej decyzji Kotula poinformował o tym na wspólnej z Warchołem konferencji prasowej. Obecni byli na niej także wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek z Porozumienia oraz były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Rządzący Rzeszowem od 2002 r. Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, jak przeszedł COVID-19. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem premiera przedterminowe wybory w mieście odbędą się 9 maja.

Kandydują m.in. popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, proponowany i konsekwentnie wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek - popierają go m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Z ubiegania się o stanowisko prezydenta Rzeszowa zrezygnował były poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski, który w poniedziałek poparł kandydaturę Marcina Warchoła na tę funkcję.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM