Premier zapowiada, kiedy możliwe jest rozpoczęcie odmrażania gospodarki. Wszystko uzależnia od szczepień

Zdaniem Mateusza Morawieckiego za kilka tygodni możliwe jest rozpoczęcie odmrażania gospodarki. Premier podkreślił jednocześnie, że wszystko będzie zależało od tempa szczepień. Morawiecki wcześniej zasugerował też, że jeszcze przed końcem obecnego roku szkolnego, możliwy jest powrót do nauki w szkołach.
Zobacz wideo

Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, za kilka tygodni, "na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki". Ale premier nie mówił o tym, od jakich branż ma się zacząć proces, nie przedstawił żadnego harmonogramu.

Zdaniem Morawieckiego ostateczne decyzje będą zależały od tego, ile osób w Polsce będzie zaszczepionych. Jak mówił podczas konferencji prasowej w Lubinie, ma przekonanie, że dzięki narodowemu programowi szczepień zbliżamy się do przełomu. - Przełom ten może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać - podkreślił.

Zmiana planów dotyczących szczepień. Morawiecki obiecuje

Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś, że chce, aby po 10 maja każdy dorosły Polak mógł zapisać się na szczepienie.

Jak przekonywał w Lubinie, tempo szczepień musimy dostosowywać do tego jak spływają do nas dawki szczepionek. A, że zgodnie z zapowiedziami, dostaw ma być coraz więcej, to można decydować się na zmianę harmonogramu szczepień. - Właśnie dlatego od 10 maja będziemy w stanie przyśpieszyć z procesem rejestracji" - zapowiedział.

Odpowiadający za program szczepień min. Michał Dworczyk wyjaśnił, że rejestracja po 10 maja nie będzie uruchomiona dla wszystkich roczników w jednym dniu. - Będziemy w kolejnych dniach otwierać zapisy dla kolejnych roczników. I ten harmonogram ze wszystkimi szczegółami zostanie zaprezentowany jutro - poinformował minister.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Morawiecki optymistą

Podczas wcześniejszej wizyty w Bolesławcu, premier mówił o możliwym powrocie uczniów do szkół. Ocenił, że dzięki zaszczepieniu większości nauczycieli oraz temu, że nadal spadać będą "wskaźniki covidowe", "będziemy mogli jeszcze w tym roku szkolnym powrócić do trybu nauczania stacjonarnego i zapewnić bezpieczeństwo dla naszych nauczycieli".

Rano główny doradca Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19 - prof. Andrzej Horban - zasugerował, że najszybciej do szkół mogą wrócić uczniowie klas I-III z regionów, gdzie najwcześniej wprowadzono lockdown. A to, przypomnijmy Warmia i Mazury oraz województwa: pomorskie, mazowieckie i lubuskie.

DOSTĘP PREMIUM