Sejm nie zajmie się projektem likwidacji OFE. Nieoficjalnie: To zasługa partii Zbigniewa Ziobry

Sejm nie zajmie się we wtorek głosowaniem projektu ustawy dotyczącej likwidacji OFE. Według nieoficjalnych informacji może być to kolejny odprysk starć wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz wideo

Zgodnie z pierwotną wersją kolejności głosowań, Sejm miał tego dnia głosować nad projektem. Marszałek izby Elżbieta Witek poinformowała Sejm, że po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, podjęła decyzję o nieprzeprowadzaniu we wtorek trzeciego czytania projektu.

Według nieoficjalnych informacji radia RMF FM za usunięciem tego punktu obrad stoi Solidarna Polska. -  W koalicji wrzenie. Rząd planował zyskać dzięki tej reformie około 20 mld zł. A więc ziobryści opóźniają to, opóźniają Nowy Ład, Fundusz Odbudowy. Łódka się kołysze - napisał dziennikarz tej stacji Krzysztof Berenda na Twitterze. 

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 19-20 maja.

Koniec OFE 

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości. Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE) przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM