Sejm nie zajmie się projektem likwidacji OFE. Nieoficjalnie: To zasługa partii Zbigniewa Ziobry
Zgodnie z pierwotną wersją kolejności głosowań, Sejm miał tego dnia głosować nad projektem. Marszałek izby Elżbieta Witek poinformowała Sejm, że po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, podjęła decyzję o nieprzeprowadzaniu we wtorek trzeciego czytania projektu.
Według nieoficjalnych informacji radia RMF FM za usunięciem tego punktu obrad stoi Solidarna Polska. - W koalicji wrzenie. Rząd planował zyskać dzięki tej reformie około 20 mld zł. A więc ziobryści opóźniają to, opóźniają Nowy Ład, Fundusz Odbudowy. Łódka się kołysze - napisał dziennikarz tej stacji Krzysztof Berenda na Twitterze.
Następne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 19-20 maja.
Koniec OFE
Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości. Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE) przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.
Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.
Posłuchaj podcastu!