"Moja linia obrony? Nie pęknąć ze śmiechu". Sędzia Tuleya pogodzony z losem

Mogę powiedzieć, że moja linia obrony sprowadza się do tego, żeby nie pęknąć ze śmiechu. Oczywiście trywializuję. Wszyscy wiemy, jakie rozstrzygnięcia wyda tak zwana Izba Dyscyplinarna i że decyzja w mojej sprawie nie zapadła w gmachu przy placu Krasińskich - mówił na antenie TOK FM sędzia Igor Tuleya.
Zobacz wideo

Od wczoraj w Sądzie Najwyższym trwa rozpatrywanie wniosku o przymusowe doprowadzenie sędziego Igor Tulei do prokuratury, która za działania nie po myśli obecnie rządzących, chce mu postawić zarzuty karne. Choć posiedzenie trwa już kilkanaście godzin, to nadal nie wiadomo, kiedy miałoby się zakończyć. Sam Tuleya wyjaśniał na antenie TOK FM, że pewien problem może leżeć w osobie prowadzącego czynności. – To pan Adam Roch, były prokurator, którego doświadczenie w roli sędziego jest niewielkie. Dlatego rozpoznanie najprostszych wniosków moich obrońców zajmuje mnóstwo czasu – przekonywał sędzia.

Jak przyznał Tuleya, wyrok w tej sprawie zapewne już zapadł i nie stało się to w gmachu Sądu Najwyższego. – Mogę powiedzieć, że moja linia obrony sprowadza się do tego, żeby nie pęknąć ze śmiechu. Oczywiście trywializuję. Wszyscy wiemy, jakie rozstrzygnięcia wyda tak zwana Izba Dyscyplinarna i że decyzja w mojej sprawie nie zapadła w gmachu przy placu Krasińskich. Dlatego moi obrońcy toczą heroiczny bój chociaż o to, żeby sprawa została rozstrzygnięta w sposób jawny dla opinii publicznej – podkreślał Igor Tuleya.

Sędzia ocenił, że jeśli ID wyda dziś decyzję w jego sprawie, to nie będzie ona prawomocna. – Formalnie mam prawo odwołania się właśnie do Izby, która powinna rozpoznać moje zażalenie. Jednak wiadomo, że w dzisiejszych czasach rządzący nie respektują orzeczeń. Może być tak, że w momencie decyzji, jedyne co mi pozostanie to podwinięcie rękawów i wyciągnięcie rąk do kajdanek. Aczkolwiek, jeśli organy ścigania miałyby czekać na uprawomocnienie się wyroku, to ostateczna decyzja powinna zapaść w ciągu 2-3 tygodni – wskazał Tuleya.

DOSTĘP PREMIUM