Andrzej Duda przemawiał na szczycie klimatycznym Joe Bidena. Mówił o odejściu do węgla

W Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 proc. w 2040 r. - zadeklarował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego.
Zobacz wideo

- Samymi deklaracjami politycznymi rzeczywistości nie zmienimy. Dlatego w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zamierzamy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent w 2040 roku - oświadczył polski przywódca podczas szczytu światowych przywódców zwołanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Jak podkreślił, "to nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków". Zaznaczył, że w tym tygodniu spotkał się z Młodzieżową Radą Klimatyczna, która zrzesza młodych przedstawicieli organizacji pozarządowych w Polsce walczących o ochronę środowiska naturalnego i klimatu.

Poinformował, że w czwartek doszło do porozumienia po długim dialogu społecznym pomiędzy społecznością górników a przedstawicielami polskiego rządu dotyczącego wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 roku.

Warto przypomnieć, że w 2018 roku Andrzej Duda mówił podczas imprezy barbórkowej w Katowicach, że "dopóki pełni w Polsce urząd prezydenta nie pozwoli na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo". Kilka dni wcześniej Duda przekonywał, że Polska ma zapasy węgla na jeszcze 200 lat.

"Polska zbuduje zrównoważony, niskoemisyjny miks"

Prezydent przemawiając podczas szczytu klimatycznego zwołanego przez prezydenta USA Joe Bidena podkreślił, że "Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny miks energetyczny w oparciu o energetykę jądrową oraz odnawialną, a także gaz".

Prezydent podkreślił, że "bez wykorzystania wszelkich technologii transformacja naszego systemu energetycznego po prostu nie będzie możliwa".

Jak zaznaczył, "polsko-amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 roku potwierdza nasze ambicje; uwidacznia wagę międzynarodowej współpracy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM