Karol Nawrocki bliżej posady szefa IPN. "Jawi się jako świetny menadżer"

Kolegium IPN zarekomendowało dr Karola Nawrockiego, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na stanowisko prezesa IPN - poinformował PAP we wtorek przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak.
Zobacz wideo

- Dzisiaj odbyło się posiedzenie Kolegium IPN, na którym miały miejsce rozmowy z kandydatami na prezesa Instytutu. Zgłosiło się ich pięciu. Po sprawdzeniu przesłanek formalnych zostali poproszeni w dniu dzisiejszym na rozmowę, na posiedzenie Kolegium IPN. I po wysłuchaniu kandydatów, po zadaniu im pytań i po długich obradach Kolegium Instytutu uznało, że najlepszym kandydatem jest dr Karol Nawrocki, który obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - powiedział prof. Polak.

Jak zaznaczył, stwierdzili, że Nawrocki spełnił wszelkie przesłanki merytoryczne. - Przez długie lata pracował w Instytucie Pamięci Narodowej i zna jego specyfikę. Zauważa potrzebę podtrzymania dynamiki działania instytucji przy jednoczesnym uporządkowaniu jej struktury. Jawi się jako świetny menadżer. Widzi potrzebę skoordynowania współpracy pomiędzy IPN a Kancelarią Prezydenta, Kancelarią Premiera, MSZ, MON, Ministerstwem Kultury. Jako historyk, badacz ma znaczący dorobek naukowy. Decyzję w tej sprawie Kolegium podjęło jednomyślnie - dodał Polak. 

Na to stanowisko kandydują też dr Adam Buława, dr Marek Chrzanowski i dr Jacek Wiatrowski. Prezesa Instytutu Pamięci powołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium Instytutu Pamięci, które zgłasza kandydata spoza swego grona.

Jak informowaliśmy już w kwietniu Nawrocki miał od początku największe szanse na objęcie posady szefa IPN. Jak usłyszeliśmy od naszych rozmówców w IPN, Nawrocki to faworyt, który "ma bezpośrednie poparcie Nowogrodzkiej". - Ma posprzątać w IPN. Mówi się o tym, że można się spodziewać zwolnień osób "niewygodnych". Ma też poprawić wizerunek tej instytucji m.in. po aferze z Tomaszem Greniuchem - mówili nasi rozmówcy. 

Kim jest dr Karol Nawrocki?

Karol Nawrocki jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. Od stycznia 2009 roku pracował w IPN, w latach 2014-2017 był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku. Jest laureatem m.in. Pierścienia "Inki" za postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, medalu "Za zasługi dla Armii Krajowej" czy Brązowego Krzyża Zasługi za dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski.

Karol Nawrocki zasłynął m.in. tym, że wprowadził zmiany w wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. "Było to Muzeum, w którym nie oddano czci największym polskim bohaterom, którzy za Polskę poświęcili swoje życie. Tym samym budowano antyobywatelski mechanizm psychologiczny, mówiący do młodzieży: jeśli wojna - nie daj Boże (nikt nie chce wojny!) - nadejdzie, to jedyną moją reakcją może być ucieczka" - mówił w jednym z wywiadów.

DOSTĘP PREMIUM