Opozycja będzie domagała się przełożenia głosowania nad FO. Biejat: Oczekujemy spełnienia naszych warunków

- Lewica nie zagłosuje za Funduszem Odbudowy, jeżeli nie zostaną spełnione nasze warunki. W tym wysłanie KPO do Komisji Europejskiej - zapowiedziała w TOK FM Bagdalena Biejat.
Zobacz wideo

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odłożenie posiedzenia Sejmu o dwa tygodnie - aż do zakończenia negocjacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu - zapowiedział to szef klubu KO Cezary Tomczyk.

W najbliższy wtorek - na dodatkowym posiedzeniu - Sejm ma zająć się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii europejskiej, która dotyczy Funduszu Odbudowy.

Ugrupowania opozycyjne, w tym prawdopodobnie również Lewica, która zawarła porozumienie z rządem, będą domagały się przełożenia głosowania nad ratyfikacją FO.

Politycy nie mają zaufania do ministrów, którzy - wbrew deklaracjom - do Brukseli przesłali tylko szkic Krajowego Planu Odbudowy.

Na ustalenie szczegółów z Komisją Europejską rząd dał sobie dwa tygodnie, przypadające już po sejmowym głosowaniu. Stąd obawa, że po ratyfikacji rząd zmieni zasady podziału pieniędzy - mówiła w Wyborach w TOK-u Magdalena Biejat z Lewicy:

- Lewica nie zagłosuje za Funduszem Odbudowy, jeżeli nie zostaną spełnione nasze warunki. W tym wysłanie KPO do Komisji Europejskiej – zapowiedziała w TOK FM.

- Komunikujemy bardzo otwarcie nasze warunki i oczekujemy ich spełnienia - podkreślała.

Chwilowy sojusz opozycji w sprawie przełożenia głosowania nad Funduszem Odbudowy wcale nie naprawia jednak atmosfery między ugrupowaniami.

Do polityków Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zwracała się Paulina Hennig-Kloska z Polski2050:

- Muszę państwu pogratulować, bo weszliście w role wyznaczone przez Kaczyńskiego w sposób idealny i odegraliście je po mistrzowsku. Jarosław Kaczyński doprowadził do tego, że PO, Lewica , PSL, po prostu skoczyły sobie do gardeł. Na jego miejscu kupiłabym popcorn i usiadła przed telewizorem – krytykowała.

Swój sprzeciw wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy cały czas podtrzymuje Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM