Wpadka wiceministra Budy? Przyznał szczerze, że PiS chce z Funduszu Odbudowy finansować nowy program wyborczy

Część propozycji z partyjnego programu PiS będzie finansowana z europejskich środków z Funduszu Odbudowy - przyznawał w TOK FM wiceminister Waldemar Buda z PiS. Rząd do unijnych pieniędzy zbliżył się dzięki wsparciu Lewicy, PSL i Polski 2050, które zagłosowały we wtorek "za" Krajowym Planem Odbudowy.
Zobacz wideo

Dzięki Funduszowi Odbudowy do Polski ma trafić łącznie 770 mld złotych. Unijny program ma pomóc państwom członkowskim w walce ze skutkami pandemii.

Gospodarz EKG Tomasz Setta w rozmowie z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemarem Budą pytał o podobieństwa niektórych zapisów Krajowego Planu Odbudowy do programu PiS. Wskazał m.in. na wsparcie opieki dla dzieci poniżej trzech lat, brak podatku PIT dla emerytów, którzy zdecydują się dalej pracować. – Czy to są wątki żywce wyjęte z "Nowego Ładu", czyli programu politycznego PiS? – pytał.

Wiceminister szczerze przyznał, że KPO ma się stać fundamentem "Nowego Ładu". Program ma dać początek nowej polityczną ofensywę PiS. – W "Nowym Ładzie" znajduje się kompleksowe podejście do wielu segmentów życia społecznego. Pojawią się też dodatkowe elementy, dużo istotniejsze. To o czym pan mówi, to wycinki, fragmenty, które chcieliśmy już pokazać, bo w ramach KPO chcemy je częściowo finansować – przyznał Buda.

Jednocześnie dodał, że "Nowy Ład" to "zupełnie inny program". – O innej skali i nie opierający się tylko o środki europejskie – powiedział Waldemar Buda.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

PiS zwleka z "Nowym Ładem"

Warto przypomnieć, że Nowy Ład miał być zaprezentowany dużo wcześniej, jednak – oficjalnie – w związku z szalejącą trzecią falą pandemii ogłoszenie planu przełożono. Jeszcze w środę program ma być tematem spotkania prezydent Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Według nieoficjalnych informacji konwencja programowa partii, na której zostanie zaprezentowany "Nowy Ład", odbędzie się najwcześniej 15 maja.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, "Nowy Ład" ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

TOK FM PREMIUM