Na PiS chce głosować więcej wyborców. Lewica ma powody do radości. Traci tylko KO [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS mogłoby liczyć na 35,4 proc. głosów, a drugą siłą byłaby Polska 2050 z 20,4 proc. głosów. Koalicję Obywatelską wybrałoby 15,1 proc. wyborców, czyli mniej niż w poprzednim badaniu - wynika z najnowszego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.
Zobacz wideo

Z opublikowanego dziś sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, czyli 9 maja, PiS poparłoby 35,4 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Taki wynik partii Jarosława Kaczyńskiego przełożyłby się na 211 mandatów poselskich. Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050, która mogłaby liczyć 20,4 proc. głosów. (wzrost o 3,1 pkt proc.), co dałoby jej 109 mandatów.

Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 15,1 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). Taki wynik przełożyłby się na - jak czytamy - na 74 mandatów poselskich. Na kolejnym miejscu zestawienia plasowała się Lewica z poparciem na poziomie 10,4 proc. (wzrost o 2,7 pkt proc.). Dzięki temu partia mogłaby wprowadzić do Sejmu 44 reprezentantów.

W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja, na którą oddanie głosu zadeklarowało 5,7 proc. ankietowanych. Tuż nad progiem wyborczym - z wynikiem 5,1 proc. - zameldowałoby się Polskie Stronnictwo Ludowe.

7,9 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo oddałoby głos. Z badania wynika ponadto, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to chęć udziału w nich zadeklarowało 53,2 proc. badanych. Z kolei 43,8 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 4 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

DOSTĘP PREMIUM