Krzysztof Szczerski kandydatem na ambasadora przy ONZ w Nowym Jorku

Obecny szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski jest kandydatem na ambasadora RP przy ONZ w Nowym Jorku - wynika z wniosku szefa MSZ do sejmowej komisji spraw zagranicznych. Komisja zajmie się zaopiniowaniem tej kandydatury 12 maja.
Zobacz wideo

"W związku z zamiarem mianowania pana Krzysztofa Szczerskiego Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym - Stałym Przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku uprzejmie proszę Pana Przewodniczącego o wyznaczenie spotkania opiniującego kandydata z Komisją Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w piśmie szefa MSZ Zbigniewa Raua skierowanym do szefa komisji Marka Kuchcińskiego (PiS), który cytuje Polska Agencja Prasowa. 

Jak wynika z planu obrad komisji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu, komisja zaopiniuje kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na posiedzeniu 12 maja.

Obecnie ambasadorem RP przy ONZ w Nowym Jorku jest Joanna Wronecka, która pełni swoją funkcję od 2017 roku. Zgodnie z postanowieniem prezydenta z 25 lutego Wronecka zostanie odwołana z dniem 31 maja bieżącego roku. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał ją na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.

O tym, że prezydencki minister jest rozpatrywany jako kandydat na ambasadora Polski przy ONZ w Nowym Jorku pisał w ostatnich tygodniach "Dziennik Gazeta Prawna". Podobne doniesienia pojawiły się również na portalu Onet.

Krzysztof Szczerski w latach 2017-2021 pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Od kwietnia 2021 roku jest szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. W 2019 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił go jako kandydata Polski na stanowisko komisarza UE, jednak prezydencki minister zrezygnował wówczas, gdy zaproponowana została mu funkcja komisarza UE ds. rolnictwa.

Krzysztof Szczerski jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej.

TOK FM PREMIUM