"Udało się PiS-owską nominację zablokować". KO zapowiada konsultacje ws. kandydata na RPO

- Rozpoczynamy konsultacje w sprawie nowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. W czwartek Senat odrzucił kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO.
Zobacz wideo

Cezary Tomczyk był zadowolony z odrzucenia w Senacie kandydatury posła Bartłomieja Wróblewskiego. - Udało się tę PiS-owską nominację zablokować w polskim Senacie – mówił. - RPO to rzecznik praw obywatelskich, a nie rzecznik praw PiS. Powinniśmy zrobić wszystko, aby instytucje takie jak RPO były niezależne od władzy, bo tylko wtedy mogą patrzeć władzy na ręce - podkreślał.

Szef klubu KO był pytany na konferencji prasowej, co z nowym kandydatem na RPO i czy senator Lidia Staroń lub Stanisław Trociuk (zastępca RPO od 2002 roku) mogą liczyć na poparcie KO. - Dzisiaj rozpoczynamy konsultacje w sprawie wyłonienia kandydata na RPO, tak jak działo się to za każdym razem, kiedy nominant PiS przepadał w Senacie - mówił Tomczyk. Dodał, że nominację blokuje większość PiS w Sejmie, nie godząc się na kandydata, który nie jest związany z polityką.

Wczoraj Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPO. W kwietniu był on wybrany przez Sejm.

Zamieszanie z wyborem RPO 

Nowego RPO nie udało się wybrać już po raz czwarty. A wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ub. roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc po trzech miesiącach od publikacji wyroku.

Parlament wcześniej już trzykrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm wybiera na to stanowisko inną osobę.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM