Nowy Polski Ład. 10 najważniejszych punktów

Najważniejszymi fundamentami "Nowego Polskiego Ładu" mają być zdrowie, obniżenie podatków, emerytury bez podatku, inwestycje i mieszkania. Analizujemy je punkt po punkcie.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało dziś swój program, który nazwało "Nowy Polski Ład". Obietnic jest w nim dużo. Zebraliśmy tych 10 najważniejszych. 

1. Podwyższenie składki zdrowotnej, czyli nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej w wysokości 9 proc. od dochodu bez możliwości odpisania od podatku. Jak komentują na gorąco eksperci, odczujemy ten podatek w kieszeniach. Dopiero w 2027 roku na ochronę zdrowia ma zostać przeznaczone 7 proc. PKB, a za dwa lata 6 proc. PKB. 

2. 12 tysięcy na każde drugie, trzecie i kolejne dziecko. Oprócz 500 plus i 300 plus rząd wprowadza kolejną formę finansowego wsparcia. - To Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w formie 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dziecko - podał Morawiecki. Jak dodał, środki te rodzice będą mogli wydać między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

- Zachęcenie do posiadania wyższej liczby dzieci może się nie udać - stwierdzał na antenie TOK FM Bartek Bogusławski z "Dziennika Gazety Prawnej". 

3. Zmiana drugiego progu podatkowego z 80 tys. zł do 125 tys. zł. - Proponujemy podwyższenie II progu podatkowego; w tej chwili to 85 tys. zł rocznie, będzie to 120 tys. zł - powiedział w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

4. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że taka kwota będzie wyższa niż np. we Francji czy Włoszech. - To spowoduje, że dla osoby, która dziś zarabia pensję minimalną, w portfelu zostanie 1650 zł netto - podawał.

5.  Emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku - czyli propozycja dla najuboższych emerytów. - Wprowadzimy możliwość pracy bez podatku dla emerytów - zapowiedział też w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest to zachęta dla tych, którzy mogą i chcą pracować.

6. Zniesienie umów śmieciowych. - Będziemy też dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy - zapowiedział Kaczyński.

7. Nowy program mieszkaniowy.  Politycy PiS zapowiedzieli państwową gwarancję wkładu własnego do wysokości 100 tys. zł. przy zakupie mieszkania; w przypadku drugiego i kolejnego dziecka - umorzenie zaciągniętego kredytu do poziomu 150 tys. zł. W ramach Polskiego Ładu przewidziano również, że realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia.

8. Wielki program inwestycyjny; powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł do wydania na inwestycje w ciągu 5-7 lat.

9. Zniesienie limitów do specjalistów, bezpłatne badania prenatalne.

10. Wprowadzenie statusu artysty zawodowego. - Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy, bo to jest łącznie grupa licząca około 60 tysięcy artystów, którzy mają dzisiaj bardzo trudną sytuację - często brak uprawnień emerytalnych, brak składek, brak jakichkolwiek dochodów. Chcemy, by to się zmieniło - zapowiadał Jarosław Kaczyński. 

TOK FM PREMIUM