W Koalicji Obywatelskiej "nerwowe ruchy". "Już wkrótce wyborcy mogą zatęsknić za Grzegorzem Schetyną"

- Ruch dotyczący wyrzucenia Zalewskiego i Rasia był zbyt nerwowy. To nie jest dobry moment, by takie działania podejmować - mówił w TOK FM senator Marek Borowski. Socjolożka prof. Karolina Wigura zwróciła uwagę na spadki sondażowe Koalicji Obywatelskiej i wskazała, że być może wyborcy tej formacji zaczną wkrótce tęsknić za przywództwem Grzegorza Schetyny.
Zobacz wideo

Jednym z tematów poruszanych w niedzielnym programie "Goście Passenta" były problemy największej formacji opozycyjnej, w tym wykluczenie Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia z partii przez zarząd Platformy Obywatelskiej. - Muszę powiedzieć, że to była reakcja emocjonalna - przyznał w TOK FM Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej. Jak dodał, w KO panuje ostatnio "duża nerwowość". 

- Liczni członkowie mają zastrzeżenia i pretensje do kierownictwa. Jedni słuszne, inni nie. Formułują to w różny sposób: albo osobiście, albo na klubowych spotkaniach zamkniętych, w listach otwartych, a jeszcze inni - jak właśnie Zalewski czy Raś - formułują tę krytykę głównie w mediach. To wzbudza wątpliwości. Ja uważam, że nie należy tego robić - ocenił senator.

Jego zdaniem powinno się poprosić tych polityków o to, by do kierownictwa napisali konkretne propozycje, co należy zrobić, by partia czy klub działały lepiej. Podkreślał jednak, że powinny to być konkretne sformułowania, a nie proste hasła na zasadzie "potrzebne są zmiany". 

Z drugiej strony senator przyznał, że mimo wszystko - w jego opinii - ruch dotyczący wyrzucenia Zalewskiego i Rasia "był zbyt nerwowy". - To nie jest dobry moment na to, by takie działania podejmować - stwierdził polityk.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

Prof. Karolina Wigura, która także gościła w programie Daniela Passenta - komentując sytuację w PO - przypomniała sondaże preferencji partyjnych. I tak w styczniu 2020 roku, kiedy przewodnictwo nad Platformą obejmował Borys Budka, KO miała 28 proc. - A dziś zajrzałam do najnowszego sondażu IBRIS sprzed kilku dni i tam jest niecałe 15 procent dla Koalicji - podała.

- Może jeszcze nie teraz, ale już wkrótce wyborcy KO być może zatęsknią za Grzegorzem Schetyną. Jemu się jednak udawało utrzymać te około 30 procent przy wszystkich argumentach krytycznych, które wysuwano na jego temat - skomentowała socjolożka.

Jak dodała, w decyzji o wykluczeniu Rasia i Zalewskiego "widzi więcej bezsilności niż pomysłów na to, w jaki sposób KO czy PO budować na przyszłość w takim bardziej pluralistycznym obrazie".

Odnosząc się do sondaży, senator Borowski zwrócił uwagę, że wszystkie partie opozycyjne już od dłuższego czasu mają większe poparcie niż PiS. A jednocześnie żadna z nich nie jest w stanie wygrać wyborów samodzielnie. Dlatego według niego potrzebne jest porozumienie. - Walczę o to od lat, ale niestety z miernym efektem - przyznał. 

Słuchaj całej rozmowy!

DOSTĘP PREMIUM