Jarosław Gowin: Najważniejsze zmiany "Polskiego Ładu" wejdą w życie w 2022 roku

W 2022 roku nastąpi wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł i składki zdrowotnej do 9 proc. - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. I dodał, że te zmiany powinny pojawiać się w prawie równolegle.
Zobacz wideo

- Wszystko wskazuje, że te rozwiązania wejdą w życie od roku 2022 – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Gowin, wicepremier i lider Porozumienia, odnosząc się do zmiany zapowiedzianych w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego w programie "Polski Ład". Zgodnie z nimi kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł, drugi próg podatkowy do 120 tys. zł, a składka zdrowotna do 9 proc.

W marcu posłowie Porozumienia zapewniali, że nie będzie ich zgody na podwyżkę składki zdrowotnej. Dlaczego zmienili zdanie - o to a konferencji prasowej został zapytany Jarosław Gowin. - To nie jest podwyżka składki zdrowotnej, to jest likwidacja pewnej ulgi podatkowej. Zdajemy sobie sprawę, że coś się wydarzyło w ciągu ostatniego roku, potrzebujemy większych nakładów na służbę zdrowia. Trzeba też wyeliminować pewne nieprawidłowości, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, bo dzisiaj jest tak, że przedsiębiorca zarabiający netto 50 tys. złotych, płaci ryczałt w wysokości 380 zł, z czego 320 może sobie odpisać od podatku. Tu musimy wprowadzić jakieś korekty – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Gowin. Nie chciał jednak podać szczegółów, kiedy owe korekty wejdą w życie i na czym konkretnie będą polegały.

Jarosław Gowin poinformował również, że zapowiedziany w "Polskim Ładzie" dodatek w wysokości 12 tys. na każde drugie i kolejne dziecko powinien wejść w życie od 2022 roku. - W tegorocznym budżecie nie przewidziane są na to środki - powiedział. Dodatek będą otrzymywać rodzice między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

Poinformował również, że wkrótce przedstawi plan nowej polityki przemysłowej, a we wrześniu - nowej polityki eksportowej. - Przemysł i eksport okazały się w czasach kryzysu prawdziwymi lokomotywami rozwojowymi polskiej gospodarki. Uruchomimy cały szereg instrumentów wspierających polski przemysł i wspierających polski eksport - powiedział.

Gowin zapytany, czy przed podpisaniem deklaracji programowej "Polski Ład", wybaczył PiS-owi próbę rozbicia partii Porozumienie, odpowiedział unikiem, że teraz chce się skupić razem z rządem na wyprowadzaniu Polski z pandemii. - Kontrowersje wewnątrz obozu rządowego rozwiążemy osobno – dodał.

"Patrzę na to bez żadnej satysfakcji"

- Gołym okiem widać, że rzeczywiście PO przechodzi perturbacje. Spodziewam się, że decyzja eurodeputowanej Róży Thun nie jest ostatnią tego typu decyzją - powiedział Jarosław Gowin, odnosząc się m.in. do oświadczenia Thun o odejściu z PO. Wcześniej z tej partii zostali wyrzuceni Paweł Zalewski i Ireneusz Raś.

Zdaniem Gowina, PO "z jednej strony wewnętrznie się dezintegruje, z drugiej strony konsekwentnie skręca z lewo". - Ja patrzę na to bez żadnej satysfakcji. Nam, obozowi rządowemu, potrzebna jest twarda, rzeczowa opozycja, potrzebujemy w Polsce silnych partii politycznych, kryzys w którejkolwiek z nich nie jest zjawiskiem pozytywnym, ale gołym okiem widać, że rzeczywiście PO przechodzi perturbacje, przede wszystkim ta bulwersująca decyzja o wyrzuceniu dwóch polityków Platformy, znanych polityków reprezentujących konserwatywne skrzydło czy resztki tego konserwatywnego skrzydła PO - no, to jest przykład, że z jednej strony PO wewnętrznie się dezintegruje, z drugiej strony konsekwentnie skręca z lewo - stwierdził wicepremier.

DOSTĘP PREMIUM