Główny Lekarz Weterynarii odwołany. W tle ptasia grypa i grzebowiska

Potwierdzaja się informacje TOK FM. Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka został odwołany ze stanowiska. Poinformował o tym minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Zobacz wideo

Ministerstwo wyjaśniło, że premier powołał Mirosława Welza z dniem 17 maja. Z kolei dziś (18 maja) akt powołania nowemu szefowi Głównego Inspektoratu Weterynarii wręczył minister rolnictwa Grzegorz Puda. Decyzja premiera oznacza, że ze stanowiskiem Głównego Lekarza Weterynarii pożegnał się Bogdan Konopka.

Według informacji TOK FM zmiana na tym stanowisku ma związek z rozprzestrzeniającą się epidemią ptasiej grypy, która uśmierciła już w Polsce kilkanaście milionów ptaków. Mówił o tym publicznie poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys. Wszystko to w kontekście grzebowisk dla padłych ptaków, które miały być zlokalizowane w okolicach Ciechanowa. 

Kim jest Mirosław Welz?

Na stronie inspektoratu można znaleźć informację, że Welz w 1992 roku ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Od początku kariery zawodowej związany był z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Krośnie. W 2006 został powołany na stanowisko Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Dodano, że jest autorem licznych publikacji naukowych, zwłaszcza w zakresie epidemiologii weterynaryjnej.

W 2011 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w dziedzinie epidemiologii weterynaryjnej, uzyskując tytuł doktora nauk weterynaryjnych. Na początku listopada 2019 roku został powołany na stanowisko zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii, z którego ustąpił w połowie marca 2021 roku.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM