Banaś ostrzega: W najbliższych dniach zawiadomienia do prokuratury ws. najwyższych urzędników państwowych

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstw przez przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych - powiedział w RMF FM prezes NIK Marian Banaś. Chodzi o wybory prezydenckie, do których miało dojść 10 maja ubiegłego roku.
Zobacz wideo

- Jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA - na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem - powiedział w RMF Marian Banaś. Nie sprecyzował, o których urzędników chodzi, bo - jak dodał - Najwyższa Izba Kontroli analizuje stanowiska instytucji, którym kontrolerzy wytknęli nieprawidłowości. Zapowiedział jednak, że w najbliższych dniach do prokuratury zostaną skierowane wnioski o rozliczenie winnych uchybień.

Miało do nich dojść w maju ubiegłego roku. PiS wtedy chciał, by wybory prezydenckie odbyły się korespondencyjnie, w czasie pierwszej fali koronawirusa. Choć przepisów regulujących przeprowadzenie takiego głosowania nie było, to w kwietniu 2020 roku Poczta Polska zaczęła szykować się do głosowania. Firmie przekazano ponad 76 mln złotych na te działania, a koordynował je wicepremier-minister aktywów Jacek Sasin. Wydrukowano karty do głosowania. Do wyborów jednak nie doszło, głównie za sprawą sprzeciwu Jarosława Gowina.

Z opublikowanego 13 maja raportu NIK wynika, że premier nie mógł zlecić Poczcie Polskiej organizowania wyborów. - NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów. W okresie od 16 kwietnia, czyli od podpisania decyzji o wyborach przez premiera, jedyną instytucją uprawnioną do ich organizowania była PKW - powiedział Marian Banaś.

Kontrolerzy NIK stwierdzili, że nie było podstaw prawnych do tego, żeby prezes Rady Ministrów wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku. NIK stwierdziła również, że Poczta Polska naruszyła przepisy o RODO.

- NIK skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Będą analizowane stanowiska otrzymane od Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - oświadczył Banaś.

TOK FM PREMIUM