Rząd wycofuje się z obietnicy złożonej w "Polskim Ładzie"? Chodzi o 12 tysięcy zł na kolejne dzieci

Zgodnie z obietnicą złożoną w ramach "Polskiego Ładu", na drugie i kolejne dziecko rząd ma przekazywać rodzicom 12 tys. zł. Ale, gdy kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu trzech lat od poprzedniego, to - jak czytamy w dokumencie - "kwota ta zostanie podwojona". Wiceminister zdementowała w piątek tę informację.
Zobacz wideo

Zgodnie z pomysłem zapowiedzianym przez premiera Mateusza Morawieckiego - określonym jako rodzinny kapitał opiekuńczy - rząd ma wypłacić rodzicom łącznie 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Środki te będą mogły zostać wykorzystane w dowolnym momencie pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Rodzice, jak podaje w dokumencie rząd, sami wybiorą wariant - czy chcą wypłaty po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Sami też mają zdecydować, na co spożytkują te środki".

W dokumencie zapisano również, że "w przypadku, gdy kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona". I o tę właśnie deklarację pytał na piątkowej konferencji wiceminister Barbarę Sochę red. TOK FM Tomasz Setta

- Dementuje informację o podwójnych wypłatach przy szybszych urodzeniach. Jeżeli taka informacja gdzieś się pojawiła, jest nieprawidłowa - stwierdziła wiceminister resortu rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Socha nie potrafiła wskazać konkretnej daty wejścia w życie programu. - Trwają prace legislacyjne i prace nad przygotowaniem systemu wypłat tego świadczenia. Mamy nadzieję, że uda nam się zmieścić w kilku miesiącach i w najbliższym czasie, być może od 2022 roku program wejdzie w życie - powiedziała.

Wiceminister podkreśliła też, że rodzinny kapitał opiekuńczy będzie kierowany do wszystkich rodzin, w których urodzi się drugie i kolejne dziecko. - Nie mówimy o kryterium dochodowym, nie liczymy też czy drugie dziecko, to jest drugie po wprowadzeniu programu, czy nie. Na każde drugie i kolejne dziecko, które się urodzi w danej rodzinie bez względu na odstępy między tymi urodzeniami - powiedziała.

TOK FM PREMIUM