Betonowe mury powstają wokół obozów dla uchodźców w Grecji. Janina Ochojska: Jadę, żeby ten mur zburzyć

Na budowę betonowych murów wokół obozów dla uchodźców przeznaczonych ma być 18 mln euro z unijnej kasy. Przeciwko projektowi protestuje ponad 20 organizacji. W Grecji jest europosłanka Janina Ochojska. - Do wyjazdu skłonił mnie straszny ból, który odczułam, gdy dowiedziałam się o budowie murów - mówiła w TOK FM.
Zobacz wideo

Janina Ochojska ma dziś rozmawiać z uchodźcami mieszkającymi w obozie Ritsona. To m.in. tam budowany jest 3-metrowy betonowy mur wokół obozu. - Do wyjazdu skłonił mnie straszny ból, który odczułam, gdy dowiedziałam się o budowie murów. Widziałam takie mury w niejednym miejscu. Pamiętam też z naszej historii, że budowano mury między społecznościami - mówiła w TOK FM europosłanka i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Na budowę murów wokół kilku obozów w Grecji mają trafić pieniądze z unijnej kasy. - Chcę się dowiedzieć, kto zdecydował, żeby to były mury - komu nie wystarczało ogrodzenie? Z jakiego powodu mają powstać mury? Dlaczego wydaje się na to 18 mln euro, kiedy w obozach potrzebne są szkoły, remonty w toaletach, dodatkowe prysznice i toalety - wyliczała w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Podkreśliła, że szkołę w obozie Ritsona stworzyła młoda uchodźczyni. - Organizacja, która opiekuje się tym obozem, uznała, że szkoła nie jest potrzebna. To my zebraliśmy pieniądze i szkoła jest - mówiła.

- Jadę, żeby ten mur zburzyć. Wiem, że to brzmi może zbyt pompatycznie, ale wierzę, że do tego można doprowadzić. Nie zburzę go dzisiaj, ale mam nadzieję, że w ten sposób rozpocznę proces, który zakończy się usunięciem tych murów - podkreśliła Ochojska, która do Parlamentu Europejskiego dostała się z listy Koalicji Europejskiej.

Poza wizytami w obozach dla uchodźców ma też  w planach m.in. spotkanie z greckim minister ds. migracji.

Dlaczego UE dała pieniądze na budowę murów?

Europosłanka chce dokumentację na temat sytuacji w  Grecji przekazać unijnym władzom. Chce też dowiedzieć się, jak brzmiał wniosek, który UE zdecydowała się dofinansować.  - Chcę tę sprawę nagłaśniać i powiadomić Komisję Europejską, żeby jak najszybciej zatrzymano budowę i rozebrano te mury, które już zbudowano - mówiła.

Zdaniem Janiny Ochojskiej jeśli obozy zostaną ogrodzone 3-metrowymi murami, to staną się więzieniami dla osób w nich przebywających. - Czy uchodźcy zrobili coś złego, żeby wsadzać ich do więzienia? Nie można więzić ludzi - takie mury to nie tylko więzienie, to upokorzenie i odcięcie ich od normalnego życia - argumentowała.

Premier Morawiecki milczy

Europosłanka nie ma wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie uchodźców przebywających w Grecji przez państwa UE. I zamknięcie obozów.

Na początku roku napisała w tej sprawie do premiera Morawieckiego. - Ale nie nie raczył odpowiedzieć. Ma ważniejsze sprawy widocznie - podsumowała Janina Ochojska.

Apel o zaprzestanie budowy murów wokół obozów w Grecji podpisało ponad 20 organizacji pozarządowych.

DOSTĘP PREMIUM