Premier Czech zaprzecza słowom Morawieckiego ws. Turowa. Jest reakcja rzecznika rządu

Czechy nie mają planów wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów, bo nie osiągnięto jeszcze porozumienia - poinformował premier Czech Andrej Babis.
Zobacz wideo

W nocy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska jest bliska porozumienia z Czechami ws. kopalni Turów. - Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE - poinformował w Brukseli premier po rozmowach z premierem Czech.

- Spotkałem się z premierem Republiki Czeskiej, panem Andrejem Babiszem, wcześniej byłem już na Dolnym Śląsku i ustaliłem, w jaki sposób można prowadzić negocjacje ze stroną czeską. Potwierdziłem kierunek tych negocjacji z panem premierem Babiszem i te negocjacje dzisiejszego wieczoru się odbyły - powiedział szef polskiego rządu. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Jednak we wtorek rano na spotkaniu z czeskimi dziennikarzami premier Babisz zaprzeczył słowom Morawieckiego. Powiedział, że nie ma planów wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów, ponieważ nie osiągnięto jeszcze porozumienia.

Niejako do tych słów odniósł się na Twitterze rzecznik rządu. - Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu, na którym ustalono ramy umowy między Polską i Czechami. Porozumienia, w ramach którego zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy. Przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu przed Radą Europejską - napisał Piotr Müller.

- Pojawiające się w mediach przeinaczenia wynikają z faktu, że wycofanie skargi ma się odbyć po podpisaniu finalnego porozumienia. Co jest oczywiste przy tego typu umowach - dodał. 

Kłopoty kopalni w Turowie

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ubiegły piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM