Jest śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez Elżbietę Witek. Chodzi o listy do KRS

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Śledczy przyjrzą się decyzji o odmowie udostępnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz wideo

Jako pierwszy informację o śledztwie podał portal wp.pl. Z informacji portalu wynika, że postępowanie zostało wszczęte 22 kwietnia i dotyczy odmowy udostępnienia list poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa, mimo prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sprawa jawności list poparcia kandydatów do KRS i udostępnienia wykazu nazwisk osób ich popierających wzbudzała od początku kontrowersje m.in. wśród sędziów i polityków. Do Kancelarii Sejmu były składane wnioski m.in. polityków i organizacji społecznych o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

O udostępnienie załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS wystąpiła m.in. posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Gdy Kancelaria Sejmu odmówiła, posłanka zaskarżyła tę decyzję do WSA. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który pod koniec czerwca 2019 r. orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy osób popierających kandydatów do KRS.

Listy te jednak nie zostały ujawnione na skutek postanowienia prezesa UODO z 30 lipca, które zobowiązało Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upublicznienia tych wykazów. Wskazano, że postanowienie ma charakter tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie.

Ostatecznie 3 lutego 2020 roku CIS w komunikacie ujawniło dane dotyczące poparcia sędziów - kandydatów do KRS.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM