Nieoficjalnie: PiS podpisało z Kukiz'15 umowę o współpracy programowej

Prawo i Sprawiedliwość podpisało z Kukiz'15 umowę o współpracy programowej - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione w najbliższym czasie.
Zobacz wideo

Porozumienie to efekt wielu spotkań, z których ostatnie odbyło się w poniedziałek w KPRM pomiędzy wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem. Jak wynika z informacji PAP, szczegóły umowy programowej zostaną przedstawione na briefingu, który ma się odbyć w najbliższym czasie.

Politycy Kukiz'15 od wielu miesięcy rozmawiają z PiS na temat porozumienia programowego, które miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw. Kukizowi zależy m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju, ustawę antykorupcyjną oraz rozpocząć prace nad doprowadzeniem do nadania każdemu obywatelowi Polski indywidualnego, biernego prawa wyborczego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o współpracy z Pawłem Kukizem w zeszłą niedzielę w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl. - Mam nadzieję, że są sprawy w których możemy współdziałać - stwierdził. Jak dodał, "pytanie zasadnicze dotyczy tego, czy będzie chciał pracować w ramach stabilnego porozumienia politycznego" - stwierdził. - Osobiście bardzo go polubiłem. Kiedyś, po dłuższym spotkaniu przy kolacji i po kilku lampkach, powiedział mi nawet, że ładnie śpiewam. Tym już całkowicie pozyskał moją sympatię - powiedział Kaczyński. 

Kilka dni później w Sejmie odbyło się głosowanie nad kandydaturą Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Za jego kandydaturą byli posłowie PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Natomiast wcześniej Paweł Kukiz mówił, że "Polski Ład" autorstwa PiS-u "uwzględnia postulaty społeczno-gospodarcze Kukiz'15". - Cieszymy się, że skorzystano z pomysłów gospodarczo-społecznych z poprzedniej kadencji Sejmu - stwierdził. - Jeszcze bardziej będzie nam się podobał ten Polski Ład w momencie zaakceptowania naszych postulatów ustrojowych, dotyczących m.in. wprowadzenia instytucji sędziów pokoju, ustawy antykorupcyjnej, zmiany ordynacji wyborczej - dodał. 

Sam Kaczyński potwierdził na łamach wPolityce.pl, że w "w orbicie obozu rządowego ma być już 240 posłów", a taka liczba dałaby PiS-owi pewną większość w Sejmie. - Tak mniej więcej to wygląda, ale dopóki to nie jest na stole, sprawdzone w boju, to nie ma sensu o tym mówić - stwierdził prezes PiS. Obecnie klub parlamentarny PiS liczy 232 posłów, jednak koalicjanci PiS nie zawsze głosują po myśli Kaczyńskiego. 

TOK FM PREMIUM