Janusz Cieszyński ma zostać ministrem cyfryzacji. Jako wiceminister zdrowia podpisał umowę z handlarzem bronią

Janusz Cieszyński ma zostać nowym ministerm cyfryzacji - poinformowała Interia.pl. W czasie, gdy był zastępcą min. Łukasza Szumowskiego odpowiadał m.in. za słynne umowy z handlarzem broni ws. respiratorów oraz instruktorem narciarstwa na dostawy maseczek.

33-letni Janusz Cieszyński szykuje się do wielkiego powrotu na najwyższe szczeble władzy. Były wiceminister zdrowia, według informacji Interii.pl ma zostać nowym ministrem cyfryzacji. Obecnie funkcję ministra cyfryzacji pełni premier Mateusz Morawiecki.

Janusz Cieszyński został wiceszefem MZ w styczniu 2018 roku. Jego podpisy widnieją m.in. po słynnymi umowami - zawartymi w pierwszej części pandemii koronawirusa - na dostawy maseczek (od instruktora narciarskiego) oraz respiratorów (od firmy E&K, która należy do handlarza bronią i nie zajmowała się wcześniej handlem produktami medycznymi). Ministerstwo Zdrowia zawarło umowę na ponad 1200 respiratorów za 200 mln zł. Dostarczona została zaledwie niewielka część sprzętu.

Cieszyński z pracy w MZ zrezygnował latem 2020 roku. Niedługo po nim z resortu zdrowia odszedł też min. Łukasz Szumowski.

Po odejściu z rządu Janusz Cieszyński został jednym z zastępców prezydenta Chełma, który należy do PiS. Teraz ma wrócić do rządu.

Janusz Cieszyński za dużo wie, więc nie dziwi nas jego powrót do rządu - komentowali na konferencji prasowej posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba. To oni nagłośnili sprawę zakupu respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia od handlarza bronią. Posłowie KO przypomnieli, że choć prokuratura zajmuje się sprawą umowy dotyczącej dostawy respiratorów, to najważniejsze w całej sprawie wydaje się być słynne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego.

Przypomnijmy, 29 stycznia wicepremier ds. bezpieczeństwa poinformował, że "służby specjalne nie dostrzegały przeciwwskazań do zakupu respiratorów w kwietniu 2020 roku", a po stronie Ministerstwa Zdrowia "nie ma przesłanek do nadużyć czy działań korupcyjnych".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM