Powrót Tuska. Trzaskowski entuzjastyczny, a Budka zapowiada, że "niedługo poznamy szczegóły"

- Każda inicjatywa, która będzie wzmacniać opozycję, na pewno będzie przez nas witana z zadowoleniem. Wszystkie ręce na pokład - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapytany o powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. Z kolei szef PO Borys Budka zapowiedział, że były premier "odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy".
Zobacz wideo

Donald Tusk w głośnym piątkowym wywiadzie dla TVN24 powiedział, że "mentalnie, emocjonalnie, życiowo" jest gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić "ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw". Podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski został zapytany o ewentualny powrót do polskiej polityki byłego premiera Donalda Tuska. - Nie wiem, jakie są plany i aspiracje Donalda Tuska, natomiast na pewno - wszystkie ręce na pokład - podkreślił Trzaskowski. - Każda inicjatywa, która będzie wzmacniać opozycję, na pewno będzie przez nas witana z zadowoleniem. Wszystkie ręce na pokład - dodał prezydent Warszawy.

- Niewątpliwe Donald Tusk odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy. Niedługo opinia publiczna pozna szczegóły - powiedział z kolei PAP szef PO Borys Budka odnosząc się do kwestii ewentualnego powrotu byłego premiera do krajowej polityki. Przyznał też, że są z Tuskiem w stałym kontakcie. - Regularnie się spotykamy. Zawsze mogę liczyć na jego wsparcie i radę. Uważam go za wybitnego polityka, którego zaangażowanie w polską politykę będzie nieocenione - stwierdził. Jak jednak dodał, "na razie opinia publiczna musi uzbroić się w nieco cierpliwości". 

Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Odpowiem na to pytanie Borysowi Budce"

Donald Tusk zapytany w TVN24, czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego, PO, "jako partia odpowiedzialnego centrum", jest absolutnie niezbędna, "jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych". Z kolei poproszony o ocenę przywództwa Borysa Budki, Tusk zwrócił uwagę, że objął on stery PO w trudnym okresie dla partii i było to dla niego poważne wyzwanie.

- Z całą pewnością Platforma wymagała wtedy nowego impulsu, Borys Budka potrafił to zrobić, a później przeprowadził PO przez bardzo krytyczny moment - dodał. - Jest dobrym szefem, który chyba nie daje w tej chwili ludziom pewności - ocenił, zaznaczając jednak, że nie chce go oceniać i woli porozmawiać z Budką bezpośrednio.

- Wolę pomóc naprawić w tej chwili sytuację w Platformie, niż komentować jej wewnętrzne niepokoje w mediach - powiedział Tusk. Dodał, że zapewne jeszcze w czerwcu będzie rozmawiał z Budką o tym, w jaki sposób wzmocnić PO oraz opozycję.

DOSTĘP PREMIUM