"Obrzydliwy skandal". Nagranie tak oburzyło min. Czarnka, że zapowiedział użycie "wszystkich narzędzi"

To jest skandal. Natychmiast zainterweniuję. To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o udział dzieci w "Tour de Konstytucja".
Zobacz wideo

Jak opisuje portal, na nagraniach widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi nie tylko o konstytucji, ale także o sytuacji Polski w Europie. Na plac wchodzi grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami. Dzieci i przedszkolanki witane są gromkimi okrzykami. Dzieci otrzymują chorągiewki, a panie z przedszkola egzemplarze konstytucji. 

O komentarz do tego zdarzenia portal wpolityce.pl poprosił min. Przemysława Czarnka. - To jest skandal. Natychmiast zainterweniuję. To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Użyję wszystkich narzędzi, które ma do swojej dyspozycji minister edukacji i nauki. Kurator oświaty natychmiast będzie podejmował czynności w tej sprawie - zapowiedział.

Mówił też, że może dojść nawet do postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli, którzy są odpowiedzialni za udział dzieci w takim wydarzeniu. - To jest absolutny skandal, który będziemy rozważać również w kategoriach postępowania dyscyplinarnego wobec tych, którzy doprowadzili do tej indoktrynacji dzieci i młodzieży, które zostały użyte w celach politycznych. Co do tego nie mam wątpliwości - powiedział Czarnek.

Co to jest "Tour de Konstytucja"?

Inicjatorem akcji "Tour de Konstytucja" jest Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Jak deklarował, nie jest to przedsięwzięcie zorganizowane "przeciwko komuś". - Ta akcja jest naszą - obywatelską. Chcemy ze sobą rozmawiać, jak normalni obywatele. Poprosiliśmy polityków, o to żeby nam zostawili otwarty front. Ustaliliśmy (…), że w spotkaniach politycy nie biorą udziału - mówił.

W spotkaniach, które mają się odbyć w 130 miejscowościach, biorą udział m.in. sędziowie zrzeszeni w stowarzyszeniach Iustitia i Themis, prokuratorzy z Lex Super Omnia, adwokaci z organizacji Defensor Iuris, Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka oraz przedstawicielki i przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Wolnych Sądów, KOD-u; a także Zbigniew Hołdys i prof. Adam Bodnar.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM