Paweł Kukiz planuje przyszłość: Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny

Zgodnie z kalendarzem wyborczym parlament będziemy wybierać w 2023 roku. Paweł Kukiz już snuje plany. - Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".
Zobacz wideo

Paweł Kukiz na początku czerwca zawarł porozumienie z Jarosławem Kaczyńskim, że jego czteroosobowe koło poselskie współpracować będzie z Prawem i Sprawiedliwością. Pytany przez "Super Express" o porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, Kukiz podkreślił, że jeśli jego postulaty nie będą spełnione, "to o jakiejkolwiek formie współpracy można zapomnieć".

- Przede wszystkim przed najbliższymi głosowaniami i mojej akceptacji dla pomysłów PiS, musimy jeszcze zrobić briefing z panem prezesem, na którym przedstawimy formułę tej naszej współpracy. Po drugie jesteśmy umówieni, że jeśli mam poprzeć w głosowaniach jakiś blok ustaw PiS, to na tym samym posiedzeniu najpierw PiS musi przegłosować którąś z naszych najistotniejszych ustaw. Czyli albo sędziów pokoju, albo ustawę antykorupcyjną, albo dzień referendalny w samorządach raz do roku, albo digitalizację zbierania podpisów przy obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej - powiedział.

Czy posłowie Kukiza poprą Lidię Staroń?

Paweł Kukiz był pytany, czy poprze kandydaturę Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Jeżeli nie będzie wcześniej briefingu, jeżeli prezes nie zobliguje się w imieniu PiS przed Polakami do wprowadzenia naszych postulatów, to w ogóle nie będę brał udziału w tym głosowaniu. Podobnie jak w głosowaniu dotyczącym marszałka Terleckiego. Jeżeli briefing zostanie zorganizowany i prezes przed kamerami obieca obywatelom wprowadzenie postulowanych przeze mnie zmian, to będę głosował. Podobnie jeśli PiS będzie wymagał przegłosowania bloku ustaw dotyczących Polskiego Ładu – najpierw będą musieli przegłosować naszą ustawę" - podkreślił.

Lider Kukiz'15 powiedział, że rozmawiał z prezesem Jarosławem Kaczyńskim o zmianie ordynacji wyborczej. - Kolejne wybory odbędą się w ordynacji partyjnej, natomiast w tej kadencji zostanie powołany zespół do nadania wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej indywidualnego biernego prawa wyborczego. Po audycie wszystkich okręgów wyborczych albo będziemy pisać nową ustawę, albo zastosujemy tę autorstwa PiS z 2006 r. z listami partyjnymi w każdym województwie i z 230 posłami wybieranymi bezpośrednio przez obywateli w jednomandatowych okręgach wyborczych - poinformował.

Pytany, czy będzie w kolejnych wyborach startował z list PiS, odpowiedział, że "nad tym trzeba się będzie bardzo głęboko zastanowić". - Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć - stwierdził.

Paweł Kukiz wszedł do Sejmu w 2015 -jego ugrupowanie startowało samodzielnie. Cztery lata później w 2019 zdobył mandat dzięki współpracy z PSL (lista PSL-Koalicja Polska).

DOSTĘP PREMIUM