Terlecki podał datę głosowania ws. odwołania go ze stanowiska. Było też o "chamskiej opozycji"

- Wniosek KO i Lewicy o odwołanie mnie z funkcji wicemarszałka Sejmu będzie rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu Sejmu 23-24 czerwca - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS. Jak dodał, głosowanie w tej sprawie odbędzie się dopiero wtedy, bo wcześniejsze posiedzenie Sejmu "będzie niezbyt długie, ponieważ po tym posiedzeniu odbędzie się klub wyjazdowy PiS".
Zobacz wideo

Ryszard Terlecki poinformował, że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się 15 czerwca. - (Posiedzenie) będzie niezbyt długie, ponieważ po tym posiedzeniu odbędzie się klub wyjazdowy Prawa i Sprawiedliwości" - mówił. Jak dodał, w związku z tym wniosek o jego odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu będzie głosowany tydzień później. - No, ale oczywiście będzie rozpatrywany i w przeciwieństwie do sytuacji w Senacie nie zamierzamy niczego przewlekać - przekazał.

Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 23-24 czerwca.

Odwołania Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu domagają się posłowie KO, Lewicy, a także koła Polska2050 w związku z jego wpisem dotyczącym liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

W piątek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) napisał na Twitterze, że "jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników". Słowa te padły w nawiązaniu do zaproszenia liderki białoruskiej opozycji na Campus Polska Przyszłości - wydarzenia organizowanego na przełomie sierpnia i września przez ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska.

Odnosząc się do samego wniosku o jego odwołanie, Ryszard Terlecki stwierdził, że "nie ma sobie nic do zarzucenia". - Napisałem list do pani Cichanouskiej, wyjaśniając, z kim zamierza się zadawać na tym pikniku, czy jak to się nazywa, w Olsztynie. Mam nadzieję, że zrozumie swój błąd i nie przyjedzie na ten piknik - powiedział wicemarszałek.

Na uwagę, że opozycja zarzuca mu "chamstwo" Terlecki stwierdził, że "tak chamskiej opozycji, jaką mamy, to trudno szukać gdziekolwiek w Europie". - Niech popatrzą do lustra - dodał.

List Terleckiego do Cichanouskiej

W środę Ryszard Terlecki opublikował w mediach społecznościowych list do Swiatłany Cichanouskiej. - Rozumiem, że nie musi Pani znać rozmaitych aspektów życia politycznego w Polsce, nie podejrzewam też Panią o złą wolę, domyślam się raczej braku odpowiedniej wiedzy - napisał wicemarszałek Sejmu. W liście pada też długa lista zarzutów pod adresem Platformy Obywatelskiej.

List ten komentowali w czwartek publicyści w Poranku TOK FM. - Ryszard Terlecki w protekcjonalny sposób poucza liderkę białoruskiej opozycji na temat tego, co ma robić i z kim się spotykać. To niedopuszczalne - oceniła Renata Grochal.

DOSTĘP PREMIUM