31 proc. poparcia dla kandydata opozycji na stanowisko RPO. Lidia Staroń za prof. Wiąckiem [SONDAŻ]

Kandydaturę prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich popiera 31 proc. badanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zgłoszona przez PiS senator Lidia Staroń może liczyć na niższe poparcie.
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" przypomniała w piątek, że "15 czerwca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu poświęcone kolejnej, piątej próbie wyboru rzecznika praw obywatelskich". Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie dziennika faworytem na stanowisko RPO wśród badanych jest kandydat opozycji i polityków Porozumienia prof. Marcin Wiącek. Jego kandydaturę popiera 31 proc. badanych.

"Senator niezależna Lidia Staroń, zgłoszona przez PiS, otrzymuje wsparcie niższe o niespełna 5 punktów procentowych (26,4 proc). Prawie 11 proc. wolałoby innego kandydata, a 1/3 badanych (31,8 proc.) nie ma zdania w sprawie obsadzenia stanowiska RPO" - czytamy.

Badanie CATI, przeprowadzono 4 i 5 czerwca 2020 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Do pięciu razy sztuka?

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wczoraj (10 czerwca) pozytywnie zaopiniowała kandydatów na stanowisko nowego RPO.

Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę dotychczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - w czwartek Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Zgodnie z konstytucją Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Sejm zwykłą większością głosów. Musi jednak uzyskać zgodę Senatu, w którym również głosowanie przeprowadzane jest zwykłą większością.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM