Parada Równości w Warszawie znów z patronatem Rafała Trzaskowskiego

Prezydent Warszawy po raz drugi objął honorowym patronatem Paradę Równości. Rafał Trzaskowski ma przywitać oficjalnie uczestniczki i uczestników Parady i wziąć udział w przemarszu.
Zobacz wideo

Parada Równości w Warszawie odbędzie się w najbliższą sobotę, 19 czerwca. Wystartuje o godzinie 14 przy Pałacu Kultury i Nauki, a sam marsz ruszy o 15. Jej organizatorzy poinformowali, że patronatu imprezie - drugi już raz - udzielił prezydent stolicy. 

- Niezmiernie cieszymy się, że prezydent po raz kolejny obdarzył nas swoim zaufaniem. Już 19 czerwca Warszawa stanie się ponownie stolicą polskiej tolerancji i równości. Zapraszamy wszystkich serdecznie do wspólnego świętowania! - skomentowała Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, od 5 lat organizatorka Parady Równości w Warszawie.

To drugi honorowy patronat prezydenta miasta w dwudziestoletniej historii Parady. Pierwszy patronat został udzielony przez Rafała Trzaskowskiego w 2019 roku, a w ubiegłym roku wydarzenie nie mogło się odbyć ze względu na pandemię.

Parada Równości to największe w Polsce święto wolności, równości i tolerancji. Najważniejsze prorównościowe wydarzenie organizowane jest przez Fundację Wolontariat Równości. Od trzech lat odpowiada za nie zespół młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Według szacunków mediów w roku 2019 w radosnym marszu wzięło udział ponad 80 tys. uczestników.

Parada Równości odbywa się w Warszawie od 2001 roku. Przypomnijmy, w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński (PiS) zakazał parady. W dniu, kiedy miała się odbyć, przed stołecznym ratuszem zorganizowano protest pod hasłem Wiec Wolności. Również rok później nie było zgody prezydenta Kaczyńskiego - parada odbyła się jednak jako zgromadzenie nielegalne.

Kolejna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) parady równości nie zakazywała, ale - mimo próśb - nie chciała udzielić jej patronatu prezydenta miasta.

TOK FM PREMIUM