Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Sondaż exit poll: Konrad Fijołek wygrywa w pierwszej turze

55,8 proc. głosów dla Konrada Fijołka, 25,1 proc. dla Ewy Leniart, 9,8 proc. dla Grzegorza Brauna, a 9,3 proc. dla Marcina Warchoła - to pierwsze, niepełne, sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Jeśli się potwierdzą, nowym prezydentem zostanie kandydat zjednoczonej opozycji.
Zobacz wideo

Oficjalne wyniki wyborów będą znane i przedstawione przez PKW dopiero po policzeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych.

Wybory na prezydenta Rzeszowa musiały się odbyć w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.

O fotel prezydenta Rzeszowa ubiegało się czworo kandydatów: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność"; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, Konrad Fijołek zdobędzie fotel prezydenta już w pierwszej turze.

Wybory w Rzeszowie przesunięte przez pandemię

Uprawnionych do głosowania było 147 889 wyborców. Głosowanie odbywało się w 100 lokalach wyborczych. W związku z pandemią podczas głosowania obowiązywały obostrzenia sanitarne.

Wybory, pierwotnie planowane na 9 maja, z powodów epidemicznych zostały przesunięte na niedzielę 13 czerwca. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, to 27 czerwca odbędzie się druga tura głosowania. Przejdą do niej dwie osoby z największą liczbą głosów.

Exit poll w Rzeszowie

Badanie exit poll, które opublikowały m.in. stacje telewizyjne Polsat News i TVN24, zostało przygotowane przez Instytut Badań Samorządowych. IBS jest częścią Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, która przygotowuje badania społeczne i polityczne, prognozy wyborcze i analizy rynku. OGP kierowana przez socjologa, redaktora "Kultury Liberalnej" Łukasza Pawłowskiego zrzesza takie marki badawcze jak Instytut Badań Spraw Publicznych, Instytut Badań Samorządowych oraz Instytut Badań Zmian Społecznych. W skład OGB wchodzą także podmioty medialne tj. stanpolityki.pl, lokalnapolityka.pl, a także narzędzia, służące do pogłębionej analizy, jak Check The Maps oraz Opinion Tool.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM