"Cieszę się, że wygramy Polskę". PiS oficjalnie może liczyć na czterech posłów Kukiz'15

Porozumienie programowe między PiS a Kukiz'15 zakłada, że poprzemy szereg ustaw ważnych dla Kukiz'15 a nasi koledzy będą wspierać wszystko, co potrzebne, by obecny układ polityczny, który jest w Sejmie trwał - poinformował na specjalnej konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To jeden z najważniejszych dni w moim życiu - zadeklarował Paweł Kukiz.
Zobacz wideo

Panowie Kaczyński i Kukiz dogadali się już kilkanaście demu, po długich negocjacjach. Dziś wystąpili na wspólnej konferencji, by ogłosić oficjalnie początek współpracy.

- To jest porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju - ona została przygotowana w ten sposób, że będzie zgodna z polską konstytucją. A nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał - mówił szef PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński. 

Koło Kukiz'15 liczy czterech posłów.

- Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojej perspektywy, z mojego punktu widzenia - taki jest mój punkt widzenia - zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej - powiedział Paweł Kukiz.

- PiS, Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe - dodał. Kukiz stwierdził, że jego formacja nie będzie miała problemu z popieraniem "Polskiego Ładu". Podziękował jednocześnie PiS za skorzystanie z kilku pomysłów Kukiz'15 z ubiegłej kadencji w kwestii kwoty wolnej od podatku czy wykorzystania Internetu do konsultacji z obywatelami.

- Cieszę się, że jest, jak jest i, że wygramy Polskę - podsumował.

PiS zdecydował się na oficjalną współpracę z Kukiz'15, ze względu na trwające od miesięcy konflikty w Zjednoczonej Prawicy, które coraz częściej przekładają się na kłopoty podczas sejmowych głosowań.

Kukiz i jego posłowie weszli do Sejmu w 2019 roku dzięki startowi ze wspólnej listy z Polskim Stronnictwem Ludowym. Lider koła zadeklarował w ubiegłym tygodniu, że rozważa już, z jakiej listy startować w następnych wyborach. - Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć - stwierdził Paweł Kukiz.

TOK FM PREMIUM