Czy dzięki ochronie mężczyzn przed zwolnieniem zwiększy się liczba dzieci w Polsce? Rząd przedstawił nową strategię

Strategia Demograficzna do 2040 roku to nowy pomysł na to, by w Polsce rodziło się więcej dzieci. Projekt zawiera m.in. propozycję zmian w Kodeksie pracy, które mają chronić przed zwolnieniem nie tylko kobiety w ciąży, ale również ojców. Celem strategii jest podniesienie dzietności do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w perspektywie najbliższych 20 lat.
Zobacz wideo

- Jeśli dzisiaj w Strategii Demograficznej 2040 nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego i Polacy nie będą mogli realizować swoich aspiracji w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rząd w ramach Strategii Demograficznej planuje wprowadzić do Kodeksu pracy:

  • ochronę przed zwolnieniem z pracy dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka, a w przypadku małżeństw - od momentu zajścia żony w ciążę;
  • gwarancję elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4;
  • objęcie matek ochroną przed zwolnieniem do roku po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy;
  • ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat - pracodawcy będą mogli im proponować maksymalnie dwie takie umowy na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Planowane jest również utworzenie centrum zajmującego się "zdrowiem prokreacyjnym". Będzie ono miało zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka. W dokumencie rząd nie wspomina jednak ani razu o in vitro.

Duża część pomysłów rządu, ogłoszonych w ramach prezentacji Strategii Demograficznej, to powtórzenie obietnic z "Polskiego Ładu": Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 m2 oraz Program Świetlica i Żłobek w każdej gminie.

 - Chcemy wprowadzić instrument mieszkanie bez wkładu, który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci - mówiła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Wyraziła przy tym przekonanie, że dzięki przyjęciu Strategii Demograficznej uda się rządowi osiągnąć "cel strategiczny, którym jest podniesienie dzietności do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w perspektywie najbliższych 20 lat". Teraz Strategia Demograficzna trafi do konsultacji społecznych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM