Budka zrezygnuje na rzecz Tuska? "Wyborcza" ujawnia plan powrotu byłego premiera do polskiej polityki

Donald Tusk przejmuje kierowanie Platformą Obywatelską po rezygnacji Borysa Budki - według ustaleń "Gazety Wyborczej" o takim scenariuszu obaj politycy rozmawiali w poniedziałek w Sopocie.
Zobacz wideo

- Zapewniam, że w Sopocie były konkrety. Przekaz, który dotarł do wąskiego grona, jest następujący: Budka miał wstępnie przystać na scenariusz, w którym rezygnuje, i ogłosić decyzję w najbliższym czasie - usłyszała dziennikarka "Gazety Wyborczej" od polityka, który poznał kulisy spotkania.

Według innego wtajemniczonego polityka Donald Tusk miał powiedzieć Borysowi Budce, że do końca czerwca muszą się rozpocząć działania, które doprowadzą do sukcesji. Obecny szef PO miał sprawiać wrażenie pogodzonego z odejściem, ale wciąż nie jest pewne, czy zdecyduje się na taki krok. Najbliższe otoczenie ma go do tego zniechęcać, licząc na odbicie Platformy w sondażach po pandemii.

Donald Tusk, obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, wciąż jest honorowym przewodniczącym PO. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", do zarządu partii miałby dołączyć na zaproszenie Budki podczas rady krajowej partii w czerwcu lub lipcu. Wówczas Budka ustąpiłby ze stanowiska szefa PO, a jego obowiązki tymczasowo przejąłby Tusk - do konwencji krajowej, na której ugrupowanie wybrałoby nowego przewodniczącego.

"Jak mówi nam jeden z naszych informatorów, wcale nie ma pewności, czy faktycznie wszystko zakończy się aksamitnym przekazaniem władzy w partii. Nie jest tajemnicą, że dystans wobec powrotu Donalda Tuska ma część polityków PO, którzy rządzą partią" - czytamy w "Wyborczej".

Według opublikowanego na początku tygodnia przez Onet rankingu polityków z najwyższym zaufaniem Donald Tusk zajmuje szóste miejsce. Liderem jest inny polityk PO - Rafał Trzaskowski. Tuska wyprzedzają jeszcze: Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM