Kwaśniewski o powrocie Tuska: Żadne wchodzenie na ćwierć gwizdka, pół gwizdka nie ma większego sensu

Jeżeli Donald Tusk chce wrócić do polskiej polityki, to musi wrócić na sto procent i w pozycji przewodniczącego, lidera partii - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza" poinformowała dziś o szczegółach planu powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

O plany byłego premiera w RMF FM pytany był Aleksander Kwaśniewski.  - Jeżeli Tusk chce wrócić, to musi wrócić na sto procent i w takiej pozycji rzeczywiście przewodniczącego, lidera partii - odpowiedział były prezydent.

Na uwagę, że on sam wracał jako patron i nie skończyło się to dobrze, Kwaśniewski odparł, że dlatego właśnie tym bardziej przestrzega, że "żadne wchodzenie na ćwierć gwizdka, pół gwizdka, czy jako patron nie ma większego sensu, ponieważ brakuje tego realnego wpływu". - Natomiast, na ile Donald Tusk chce zamienić ten styl działania, który miał przez ostatnie lata, spotkania z najciekawszymi ludźmi na taką uporczywą walkę polityczną, partyjną i wewnątrzpartyjną, to jest jego decyzja. Bardzo trudna jak sądzę dla niego, bo to jest zupełnie inny świat - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

Kiedy wybory?

B. prezydent pytany był również, czy według niego wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie. - Patrząc na to, co robi w tej chwili rząd i na sytuację choćby wewnątrz koalicji, to wydaje się, że wiosna przyszłego roku jest całkowicie realnym terminem - ocenił.

Jak zaznaczył, "tak wielkiej kampanii jak ten Polski Ład z jeżdżeniem po kraju, z przygotowaniem billboardów, nie robi się od tak w powietrze". "To musi się zakończyć jakąś puentą. Tą puentą mogą być tylko wybory, bo co innego, przecież nie przyjęcie ustaw i ucieszenie ludzi" - stwierdził Kwaśniewski.

Według niego, jeśli wybory odbyłyby się wiosną, "to opozycja wystąpi mniej więcej w tym samym składzie". "Chyba, że wezmą (obecnego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej) Paulo Sousę, wtedy być może będą niespodzianki w układzie sił i osób" - żartował były prezydent.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM