"To była walka polityczna z naszym życiem w tle". Po dwuletniej przerwie na ulice Warszawy wraca Parada Równości

19 czerwca spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ruszy dwudziesta Parada Równości. O tym, że najważniejszym postulatem jest to, "żebyśmy byli traktowani na równi, tak jak osoby heteroseksualne w naszym kraju" w TOK FM mówił Rafał Wojtczak z biura prasowego Parady.
Zobacz wideo

- Nasze postulaty od 20 się nie zmieniają. Ale rzeczywiście ostatnie dwa lata zmieniły dla społeczności LGBT bardzo dużo w naszym kraju. To była walka polityczna z naszym życiem w tle, które było i jest cynicznie wykorzystywane w politycznej grze - w "Wywiadzie Politycznym" mówił Rafał Wojtczak z biura prasowego Parady Równości. - Usłyszeliśmy, że jesteśmy ideologią, tęczową zarazą; to też dwa lata stref wolnych od LGBT - dodał gość Tomasza Setty. Parada w sobotę przejdzie ulicami Warszawy po raz dwudziesty, ale po dwuletniej przerwie. Przerwie, w której właśnie tak wiele wydarzyło się wobec społeczności LGBT.

Podkreślił, że najważniejszym postulatem jest to, "żebyśmy byli traktowani na równi, tak jak osoby heteroseksualne w naszym kraju", a najbardziej dziś palące są problemy osób transpłciowych.

Parada Równości ruszy spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Impreza rozpocznie się o 14, lecz sam przemarsz ruszy godzinę później (o 15). Ze względów epidemicznych będzie zorganizowana w kilkanaście zgromadzeń, które będą szły w odległości od siebie. Przejdą Marszałkowską - do metra Centrum, później do ulicy Waryńskiego i metra Politechnika. Stamtąd do Batorego i na Pole Mokotowskie, które jest miejscem docelowym przemarszu.

Patronat prezydenta stolicy

Patronatu Paradzie Równości udzielił prezydent Warszawy.  Rafał Trzaskowski ma przywitać oficjalnie uczestniczki i uczestników Parady i wziąć udział w przemarszu. 

To drugi honorowy patronat prezydenta miasta w dwudziestoletniej historii Parady. Pierwszy patronat został udzielony przez Rafała Trzaskowskiego w 2019 roku, a w ubiegłym roku wydarzenie nie mogło się odbyć ze względu na pandemię.

Parada Równości to największe w Polsce święto wolności, równości i tolerancji. Najważniejsze prorównościowe wydarzenie organizowane jest przez Fundację Wolontariat Równości. Od trzech lat odpowiada za nie zespół młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Według szacunków mediów w roku 2019 w radosnym marszu wzięło udział ponad 80 tys. uczestników.

Parada Równości odbywa się w Warszawie od 2001 roku. Przypomnijmy, w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński (PiS) zakazał parady. W dniu, kiedy miała się odbyć, przed stołecznym ratuszem zorganizowano protest pod hasłem Wiec Wolności. Również rok później nie było zgody prezydenta Kaczyńskiego - parada odbyła się jednak jako zgromadzenie nielegalne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM