Abp Jędraszewski na Wawelu: To nasz obowiązek dziękować Bogu za braci Kaczyńskich

My wszyscy jako wspólnota Kościoła mamy prawo, by dziękować za to życie pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pana prezesa w kategoriach ludu Bożego, który cieszy się, że w nim od tylu lat są, żyją takie osoby. To nasz obowiązek dziękować Bogu za nich - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy na Wawelu.

Wczoraj przypadła 72. rocznica urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego. 18 czerwca to także miesięcznica pogrzebu na Wawelu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. 

Tradycyjnie już tego dnia na Wawelu zjawili się - poza najbliższą rodziną: córką i bratem nieżyjącego prezydenta - najbardziej znani politycy PiS. Byli m.in. Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Ryszard Terlecki, Joachim Brudziński, ale też prezes TVP Jacek Kurski. Jak relacjonuje krakowska "Gazeta Wyborcza", "uwagę przykuwała małopolska kurator Barbara Nowak".  "Z plakietką z napisem 'organizator' i krótkofalówką stała przed wawelską katedrą, przyglądając się osobom wchodzącym do świątyni" - czytamy.

Mszę odprawił metropolita krakowski. - To wątek bardzo osobisty. Ale my wszyscy jako wspólnota Kościoła mamy prawo, by dziękować za to życie pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pana prezesa w kategoriach ludu Bożego, który cieszy się, że w nim od tylu lat są, żyją takie osoby. To nasz obowiązek dziękować Bogu za nich. Mamy także obowiązek dziękowania za dar ich życia dla Polski – mówił abp Marek Jędraszewski. "Po czym przywołał słowa hymnu z XIII w. Wincentego z Kielczy 'Gaude Mater Polonia, prole fecunda nobili' (z łac. 'O ciesz się, Matko Polsko, w sławne potomstwo płodna!')." - informuje "Wyborcza".