Zdrojewski: Ważne, żeby powrót Tuska dawał wartość dodaną, a nie destrukcyjną

Wśród osób, którym podoba się pomysł, by PO kierował ponownie Donald Tusk jest senator Bogdan Zdrojewski. Ale, jak mówił w TOK FM, żeby ten powrót okazał się sukcesem, muszą być spełnione dwa warunki.
Zobacz wideo

W sprawie powrotu Tuska do krajowej polityki mamy deklarację samego zainteresowanego i nieoficjalne doniesienia dotyczące szczegółów tej operacji. Jak poinformowała wczoraj (18 czerwca) "Gazeta Wyborcza", podczas spotkania Tuska z Borysem Budką, do którego doszło w Sopocie, panowie mieli dokonać ważnych ustaleń. Obecny szef PO miał zgodzić się na ustąpienie na rzecz założyciela partii.

Zwolennikiem powrotu Donalda Tuska jest senator Bogdan Zdrojewski. Jak mówił w Wyborach w TOK-u, oczekiwanie trwa już ponad dwa lata. - Wtedy było oczekiwanie, że powstanie ruch, po spotkaniu w Gdańsku z okazji 30-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku, i był wielki zawód. Donald Tusk jest doskonałym kandydatem, by przywrócić Platformie poparcie twardego i lekko miękkiego elektoratu, czyli także tego sentymentalnego - ocenił były minister kultury w rządzie Tuska.

Zdrojewski uważa, że do sukcesu operacji powrotu byłego premiera do krajowej polityki, potrzebne jest spełnienie kilku warunków. - Po pierwsze, nie może dojść do żadnej konfrontacji i rywalizacji obecnych ośrodków opozycyjnych, jak PSL, ruch Hołowni czy Trzaskowskiego. To bardzo ważne, żeby powrót Donalda Tuska do polskiej polityki dawał wartość dodaną, a nie destrukcyjną. Wierzę, że przy jego doświadczeniu tej destrukcyjnej nie będzie. Ale to będzie wymagało też powściągliwości tych podmiotów, o których powiedziałem - wyjaśniał w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

Dziennikarka przypomniał, że w wypowiedziach byłego premiera można było usłyszeć, że jego zdaniem tworzenie przez Rafała Trzaskowskiego ruchu społecznego może zagrażać PO, prowadzić do rozbicia partii.

- Nie odebrałem tak tego - a raczej, jako przestrogę, że tak może być; że trzeba zachować ostrożność. I ja , tę opinię podzielam. My mamy zadanie odsunięcia PiS od władzy i wyjście z tego, co mamy obecnie, czyli z destrukcji państwa. Najważniejszym zadaniem całej opozycji jest zgoda, projekty, doprowadzenie do sytuacji, żeby wszyscy wiedzieli, dlaczego mają na opozycję zagłosować. Donald Tusk jest bardzo dobry do tego zadania - uważa Bogdan Zdrojewski.

DOSTĘP PREMIUM