Kto następcą Adama Bodnara? Opozycja może znów głosić kandydaturę prof. Wiącka

Nie znamy nadal następcy Adama Bodnara. Termin zgłaszania kandydatów na RPO upłynie 2 lipca, ogłosiła marszałek Elżbieta Witek. PAP informuje, że opozycja może znów zgłosić kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz wideo

Przed tygodniem Senat odrzucił kandydaturę Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Do 2 lipca można zgłaszać kandydatów do szóstego już podejścia do wyboru RPO.

Z nieoficjalnych ustaleń PAP wynika, że opozycja może znów zgłosić kandydaturę prof. Marcina Wiącka, który nieznacznie przegrał ze Staroń głosowanie w Sejmie. Kandydaturę Wiącka poparli wtedy posłowie i posłanki KO, Lewicy, PSL, koła Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz część polityków Porozumienia Jarosława Gowina.

- Będziemy na pewno aktywni w tym procesie zgłaszania kandydata, tak jak byliśmy aktywni wcześniej. Będziemy szukać rozwiązania, warto, żeby też rządzący usiedli do rozmów w tym temacie - powiedział PAP prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, prof. Wiącek jest "w gotowości" do ewentualnego ponownego kandydowania na RPO. -0 Jest do tego przygotowany, będziemy o wszystkim informować" - podkreślił szef ludowców.

Gotowość do rozmów na temat wspólnego kandydata deklarują też szefowie klubów: KO i Lewicy. - Będziemy dyskutować o tej sprawie na Kolegium Klubu. Rozważamy kilka możliwości - powiedział PAP przewodniczący klubu KO Cezary Tomczyk. Potwierdził, że jedną z opcji jest wspólny kandydat opozycji.

- Jesteśmy jeszcze przed decyzjami, ale jesteśmy też otwarci na rozmowy z opozycją - zadeklarował szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Nieoficjalnie od polityków KO można usłyszeć, że rozmowy na temat wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich będą się toczyć w najbliższych dniach; w grę wchodzi m.in. ponowne wystawienie prof. Wiącka.

Kto nowym RPO?

Na razie nie wiadomo, kogo na stanowisko RPO zaproponuje PiS. - Mamy tydzień, na razie nic nie wiadomo - powiedział PAP szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast.

Parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym i piątym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli - powołani na to stanowisko przez Sejm: najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio - senator Lidia Staroń.

Adam Bodnar musi opuścić stanowisko RPO do 15 lipca,nawet jeśli nie będzie wybrany następny rzecznik. To skutek decyzji Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłębska.

TOK FM PREMIUM