Trzy miliony zł dotacji z resortu Glińskiego dla narodowców. "Informacje nieprawdziwe, wprowadzają w błąd"

Pojawiające się w mediach informacje na temat finansowania z Funduszu Patriotycznego organizacji faszystowskich są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd opinię publiczną - podkreślono w stanowisku Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej (IDMN) ws. informacji medialnych o Funduszu Patriotycznym.

We wtorek 22 czerwca Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej podlegający Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosił wyniki naboru na dotacje z Funduszu Patriotycznego. Instytut rozdysponował 30 mln zł. Aż trzy miliony złotych otrzymały nacjonalistyczne organizacje - Straż Narodowa i Marsz Niepodległości, których prezesem jest Robert Bąkiewicz. Te informacje wywołały burzę w internecie.

Na reakcję instytutu nie trzeba było długo czekać. - Pojawiające się w mediach informacje na temat finansowania z Funduszu Patriotycznego organizacji faszystowskich są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd opinię publiczną - podkreślono w stanowisku Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej (IDMN) ws. informacji medialnych o Funduszu Patriotycznym.

Jak przypomniano w przesłanym PAP stanowisku, "zgodnie z art. 13 Konstytucji RP, w Polsce nie ma legalnie działających organizacji o charakterze faszystowskim". - Przywoływane w tekstach organizacje odwołują się do tradycji polskiego ruchu narodowego, na którym to etosie w dużej mierze opiera się także współczesny patriotyzm Polaków - wyjaśniono.

- Wbrew temu, co piszą autorzy tekstów, o środki z Funduszu Patriotycznego nie ubiegała się żadna organizacja odwołująca się do zbrodniczych ideologii zakazanych polskim prawem. Inaczej byłyby to organizacje działające w sposób nielegalny - czytamy w stanowisku IDMN.

Podkreślono, że "środki przyznane w ramach Funduszu Patriotycznego przeznaczone są na różnorodne projekty promujące historię i dziedzictwo narodowe naszej Ojczyzny oraz inicjatywy kształtujące postawy patriotyczne i obywatelskie". - Prosimy o niepowielanie nieprawdziwych informacji, które pośrednio uderzają we wszystkich beneficjentów Funduszu Patriotycznego - zaapelował dyrektor IMDN prof. Jan Żaryn w przesłanym stanowisku.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM