Marian Banaś straszy prokuraturą w sprawie oczyszczalni "Czajka". Władze stolicy nie chcą komentować

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zapowiedział w TOK FM złożenie zawiadomień do prokuratury po kontroli w warszawskiej oczyszczalni Czajka. Władze stolicy na razie nie komentują tej sprawy.
Zobacz wideo

Prezes NIK Marian Banaś w Poranku Radia TOK FM poinformował, że jedna z kluczowych kontroli jego instytucji dotyczy stołecznej oczyszczalni ścieków "Czajka". - Jest ona już fazie końcowej. Jesteśmy już po rozpatrzeniu zastrzeżeń. Mamy do czynienia z dużą niegospodarnością i będą przygotowane zawiadomienia do prokuratury - zapowiedział.

Jak dodał, zawiadomienia w tej sprawie zostaną przygotowane w najbliższych tygodniach i będą prawdopodobnie dotyczyły urzędników warszawskiego ratusza.

- Wszelkie komentarze dopiero po upublicznieniu raportu. Nie możemy mówić o czymś, do czego nie mamy wglądu – uciął rzecznik prasowy warszawskich wodociągów Marek Smółka. Cały czas czekamy na komentarz ze strony stołecznego ratusza. 

Pechowa "Czajka"

Oczyszczalnia ścieków "Czajka" zlokalizowana jest na Białołęce. Jest jedną z dwóch oczyszczalni w stolicy i największą oczyszczalnią ścieków w Polsce. W czasie prezydentury Rafała Trzaskowskiego już dwa razy dochodziło w niej do poważnych awarii. Pierwsza nastąpiła w sierpniu 2019 roku. W związku z tym doszło do awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły. Sprawa zrobiła się polityczna i była wykorzystywana przez rząd PiS oraz przychylne mu media do pokazania nieudolności władz stolicy. Zbudowanym z inicjatywy rządu i sfinansowanym z budżetu państwa tymczasowym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym ścieki płynęły do oczyszczalni w czasie, gdy MPWiK naprawiał układ pod Wisłą - do połowy listopada.

Kolejna awaria to już sierpień 2020 roku. Po raz kolejny zbudowano most pontonowy. Tym razem koszty budowy i utrzymania instalacji poniosła stolica. W grudniu przepływ ścieków z tymczasowego układu został przełączony do nowego, wydrążonego pod Wisłą stalowego rurociągu alternatywnego o średnicy 1,2 metra. 

W sprawie awarii w "Czajce" toczy się prokuratorskie śledztwo. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM