Morawiecki zastępcą Kaczyńskiego? "Z pewnością zostanie wybrany, jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem"

Będzie kandydatura Mateusza Morawieckiego na wiceprezesa PiS podczas spotkania Rady Politycznej w niedzielę. Z pewnością zostanie wybrany, jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem - poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz wideo

W sobotę 3 lipca odbędzie się statutowo-wyborczy kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym odbędą się wybory m.in. szefa partii. Dzień później zbierze się nowa Rada Polityczna, która wybierze nowych wiceprezesów ugrupowania, Komitet Polityczny i Sekretarza Generalnego. Ponadto w sobotę podjęta zostanie uchwała w sprawie reorganizacji okręgów.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS pytany, czy Mateusz Morawiecki "zostanie wiceprezesem" PiS, odparł: "Będzie taka kandydatura na Radzie Politycznej". - Z pewnością zostanie wybrany, jeżeli wszystko się odbędzie zgodnie z planem - dodał Ryszard Terlecki.

W tej chwili wiceprezesami PiS są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Od pewnego czasu pojawiają się spekulacje, że do tego grona miałby dołączyć premier Mateusz Morawiecki.

Początkowo kongres PiS miał się odbyć jesienią ubiegłym roku, jednak został przeniesiony z powodu pandemii COVID-19.

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który - jako pierwszy prezes partii - kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Jarosław Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja.

Tusk wraca?

Terlecki, pytany przez dziennikarzy, czy cieszy się powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki, odparł, że ani się nie cieszy, ani nie martwi z tego powodu.

Stwierdził "patrzmy na to spokojnie, trochę z ironicznym uśmiechem". - To jest problem opozycji, a najbardziej Koalicji Obywatelskiej czy Platformy Obywatelskiej. Przysporzy im sporo kłopotów wynikających z faktu, że kto inny jest przewodniczącym w tej chwili PO i kto inny chce odgrywać rolę lidera - ocenił szef klubu PiS.

DOSTĘP PREMIUM