Jedna trzecia Polaków nie wie, kim jest Michał Dworczyk. Niewiele więcej zna ministra Niedzielskiego

Aż 33 proc. badanych przez CBOS Polaków nie zna szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Podobna liczba respondnetów wskazała, że nie zna Przemysława Czarnka, a i wynik ministra Adama Niedzielskiego wydaje się zaskakujący.
Zobacz wideo

W czerwcowym sondażu CBOS zbadał poziom zaufania oraz braku zaufania do najważniejszych polskich polityków oraz sprawdził, jak wielu respondentów danych osób w ogóle nie zna. Niektóre dane wydają się dość zaskakujące, zwłaszcza po roku epidemii, gdzie wśród najczęściej eksponowanych polityków był m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski oraz odpowiedzialny za szczepienia Michał Dworczyk.

Tymczasem, jak podaje CBOS, szefa KPRM nie zna aż 33 proc. badanych (co trzecia osoba), co stanowi najwyższy wynik pośród wszystkich wskazanych w badaniu polityków. Drugi pod tym względem jest wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński - nie zna go 32 proc. badanych. Trzeci natomiast - co też ciekawe - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi np. na temat osób LGBT.

Przypomnijmy, niebawem w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności wobec Czarnka m.in. w związku z jego wypowiedzią po Paradzie Równości w Warszawie. 

Ponad jedna czwarta badanych (28 proc.) nie zna marszałek Sejmu Elżbiety Witek z Prawa i Sprawiedliwości oraz wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego z Lewicy. 

Na kolejnym miejscu jest - i tu też niespodzianka - wspomniany wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski, którego nie zna 24 proc. respondentów. 

Dalej jest marszałek Senatu Tomasz Grodzki (nie zna go 22 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (18 proc.), szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin (17 proc.) i lider PO Borys Budka (16 proc.). 

Szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza nie zna 13 proc. badanych, 9 proc. nie zna Jarosława Gowina (lidera Porozumienia), 5 proc. nie zna Szymona Hołowni i Pawła Kukiza, natomiast 3 proc. - Rafała Trzaskowskiego i Zbigniewa Ziobry. 

Komu ufają Polacy?

Jeśli chodzi zaś o zaufanie - na czele polityków, którym najbardziej ufają Polacy, jest prezydent Andrzej Duda z 45 proc. wskazań; na drugim miejscu znaleźli się lider Polski 2050 Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki - po 41 proc. wskazań.

W rankingu nieufności najwięcej badanych nie ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu (52 proc. badanych) i Zbigniewowi Ziobrze (45 proc.).

DOSTĘP PREMIUM